Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Paušální daň: Možnost přihlášení do systému je téměř u konce. Komu se vyplatí

Daňové přiznání
Daňové přiznání
Zdroj: profimedia.cz

Živnostníci, jejichž příjmy v roce 2020 nepřesáhly jeden milion korun, mají poslední možnost přihlásit se pro rok 2021 do systému paušální daně. Času však není nazbyt, období pro přihlášení totiž končí 11. ledna. Komu se zařazení do systému vyplatí a kolik ušetří?

Osoby samostatně výdělečně činné mají možnost se přihlásit do systému paušální daně, díky čemuž mohou ušetřit tisíce korun. Ne každému se však registrace vyplatí. Princip paušální daně spočívá v tom, že OSVČ každý měsíc platí jeden paušální poplatek, který zahrnuje jak zdravotní pojištění, tak sociální pojištění a daň z příjmů. Informoval o tom web Kurzy.cz.

Ve finále to znamená hlavně méně „papírování“, neboť daná OSVČ bude komunikovat jen s jedním úřadem, a to úřadem finančním. Stejně tak nebude muset vyplňovat daňové přiznání a přehledy pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení. Pro koho je systém paušální daně vhodný?

peníze peníze Zdroj: Profimedia

Registrace v systému paušální daně se nevyplatí například řemeslníkům a zemědělcům, kteří uplatňují výdajový paušál ve výši osmdesáti procent. Z těch živnostníků, kteří uplatňují paušál ve výši šedesáti procent, se pak registrace vyplatí hlavně těm, kdo mají vyšší příjmy a zároveň nemají děti a manželku.

Nejvýhodněji z toho vyjdou ti podnikatelé, kteří uplatňují výdajový paušál ve výši čtyřiceti procent. Pro představu, například živnostník s ročními tržbami 800 tisíc korun by díky přechodu na paušální daň mohl ušetřit na odvodech státu 7 001 korun měsíčně, tedy 84 012 korun ročně.

Vše má ale svá úskalí. V případě, že se poplatník rozhodne vstoupit do režimu paušální daně, zároveň ztrácí možnost uplatnit například slevu na poplatníka, slevu na manžela či manželku a slevu na invaliditu. 

Stejně tak nemůže uplatnit úroky z hypoték nebo příspěvky na životní či penzijní pojištění a další. Je tedy na každé OSVČ, aby si řádně propočítala, zda se jí přechod na paušální daň skutečně vyplatí.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU