Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Pátek 20. června je nejšťastnější den roku 2014

Pátek 20. června je nejšťastnější den roku 2014
Pátek 20. června je nejšťastnější den roku 2014
Zdroj: Thinstock

Nejšťastnější den každého roku nastává třetí pátek v červnu, tvrdí matematik Cliff Arnall, který pro „výpočet“ šťastného data použil originální matematický vzorec.

Právě tento pátek je načase vyrazit s přáteli do zahradní restaurace, uspořádat piknik, jít na dlouhou procházku do parku nebo alespoň otevřít okno a zhluboka vdechovat vůni začínajícího léta.

  • Je totiž nejšťastnější den roku: dlouhé a vlahé večery lze trávit venku, a navíc je pátek, víkend je za dveřmi a prázdniny jsou na dohled...

 

Výzkum mluví jasně

Shodneme se na tom nejen my, obyčejní smrtelníci, ale i vědecké kapacity: britský matematik Cliff Arnall „vypočítal“ toto datum díky vzorci, v němž sečetl průměrnou délku pobytu pod širým nebem a v přírodě, vynásobil to množstvím sociálních kontaktů, přičetl vzpomínky na prázdniny z dětství, vydělil to stoupající venkovní teplotou a připočítal vzrušení z nadcházející dovolené.

  • Zní vám to trochu šarlatánsky? Ano, je třeba přiznat, že onen báječný vzorec vznikl na objednávku pro jednoho amerického výrobce zmrzliny v rámci reklamní kampaně (šťastní lidé zřejmě jedí více zmrzliny a nanuků než lidé nešťastní).

 

Ale i když připustíme, že Arnallův vzorec je pouhý marketingový podfuk, neznamená to, že bychom se jím nesměli řídit. Co může být v předprázdninový pátek lákavějšího, než procházka ve vlahém večeru a víno s přáteli? A i když dr. Arnall dává své jméno a svůj vědecký titul do služeb reklamy, rozhodně se můžeme řídit jeho radou: „Neměli bychom se sami sebe ptát, kolik vyděláváme, ale jak moc jsme šťastní,“ říká. „Nejlepší rada, kterou mohu komukoli dát, je méně pracovat a trávit víc času s lidmi, které máme rádi. To vás totiž udělá nejšťastnějšími.“

Mohlo by vás také zajímat: Kde na světě jsou lidé nejšťastnější? nebo 12 kroků ke šťastnějšímu životu

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky