K Velikonocům neodmyslitelně patří zdobená vajíčka, sváteční beránek a další dobroty, bez kterých si tyto svátky neumíme představit. Je ale potřeba si včas obstarat nákupy, aby vás pak nepřekvapil zavřený supermarket.

Na Velký pátek si tento rok nakoupíte jako jakýkoli jiný všední den. Na Velikonoční pondělí ale zůstane většina prodejen zavřená.

Jaká bude otevírací doba obchodů během velikonočních svátků?

Nouzový stav umožňuje nechat otevřeno, možnosti nikdo nevyužil

Velký pátek vychází letos na 15. dubna a Velikonoční pondělí 18. dubna. Zavřené obchody ale budou pouze v pondělí.

Ačkoliv kvůli nouzovému stavu, vyhlášenému z důvodu náporu uprchlíků z Ukrajiny, obchody zavírat nemusí, žádný řetězec zatím této možnosti nevyužil.

Velký pátek byl státním svátkem zhruba do 50. let dvacátého století, poté ale došlo k jeho zrušení a lidé v Čechách měli volno pouze na Velikonoční pondělí. Změna nastala v roce 2016, kdy se Velký pátek opět zařadil mezi státní svátky. O změnu bojoval tehdejší premiér Bohuslav Sobotka, který vyslovil podporu návrhu KDU-ČSL.

Otevírací doba na Velikonoce


Zelený čtvrtek (14. 4.): Otevřeno, běžná otevírací doba

Velký pátek (15. 4.): Otevřeno, běžná otevírací doba

Bílá sobota (16. 4.): Otevřeno, běžná otevírací doba

Boží hod velikonoční (17. 4.): Otevřeno, běžná otevírací doba

Velikonoční pondělí (18. 4.): Zavřeno

Přehled obchodů, kde nakoupíte o Velikonočním pondělí:

Otevřené mohou zůstat na Velikonoční pondělí obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, benzinové pumpy, obchody na vlakových nebo autobusových nádražích, na letištích nebo ve zdravotnických zařízeních, lékárny a velkoobchody.

Související články