Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Otec se o dceru několik let nezajímal. Teď ji rozmazluje

Zdroj:

Adélce nebyly ani tři roky, když se od nás její otec odstěhoval. Krátce na to podal žádost o rozvod, zakládal už novou rodinu. Celá léta si na dceru ani nevzpomněl.

Své otcovské povinnosti plnil pouze formou alimentů (posílal je pravidelně). Většinou se den před Štědrým večerem na chvilku zastavil, předal Adélce dárky a tím to pro něj skončilo.

Dokonce dvakrát zapomněl, kdy má dcera narozeniny, a s blahopřáním dorazil o měsíc později. Jeho občasné návštěvy malá těžce nesla, vždycky je oplakala a pár dní trvalo, než se zase vzpamatovala.

S otcem nesoupeřte, počkejte si!

PhDr. Petr Šmolka, psycholog, Poradna pro rodinu Praha 12

  • S rodičovskou bezmocí se potýkají v nejedné rodině, kde mají dospívající nadělení. Nově objevený tatínkův „zájem“ přišel zřejmě v nejméně vhodnou dobu. Pro 16letou dívku bude vnější pozlátko nepochybně lákavější, než kdyby byla o 10 let mladší či o řadu let starší.
  • Adélka jako by teď žila ve dvou různých světech. Ten první s matkou, mladší sestřičkou a Jaroslavem, je mimo jiné i plný povinností, tedy tím, vůči čemu se pubescenti tak rádi negativně vymezují. Kolem nově nalezeného otce je ovšem svět zábavy a luxusu. Už proto nemá význam, aby se s ním Jindřiška snažila jakkoli soupeřit! Pouštěla by se jen do předem prohraných bitev. Ani příkazy či zákazy, natož pak mentorování a poukazování na „skutečné hodnoty“ nemůžou v dané chvíli zabrat. Pokud možno by se měla vyhnout i příliš silným výrokům, ukvapeným soudům a nedomyšleným výhružkám; už proto, aby se komunikace mezi ní a Adélkou zcela nezablokovala.
  • Paradoxně by bylo účinnější, kdyby se s dcerou dokázala radovat z toho, co jí její „taťka“ může dnes nabídnout. Kdyby se pokusila ocenit, kam všude se s ním dostane, potěšit se s ní z dárků a tiše při tom doufat, že Adélka si časem své hodnoty zas sama srovná. Zároveň je však nutné nerezignovat na dosavadní domácí pravidla a nekritizovat ta, která nabízí otec.
  • Jindřiška možná čekala víc, ale žádné jiné zaručeně účinné „rady“ jaksi nejsou na skladě. Opět musím citovat moudro z lidových úsloví. Asi tušíte, že to bude to o trpělivosti a růžích.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Matka je sobec. Chce mne jen pro sebe

Jsem jedináček a máma se nikdy netajila tím, že děti nechtěla. Odmalička ve mně pěstovala přesvědčení, že když už jsem jednou na světě, musím si její…

Akční letáky