Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Open space aneb lidé v kancelářském kotci

Zdroj:

„Ještě před pár lety jsem byl úspěšný pracovník marketingu. Teď je ze mě životem otrávený moula,“ rezignovaně krčí rameny Ing. Jaroslav Čížek (42, jméno jsme na jeho přání změnili). „Za všechno může přestěhování do monstrkanceláře open space.“

„Je absurdní, že lidé demonstrují proti klecovému chovu slepic a stísněným prostorám kravínů, když přitom sami sobě připravují stejné podmínky. A ještě to vydávají za pokrok!“

Na zuřivosti Jaroslava Čížka se podílí fakt, že se s kancelářemi typu open space zjevně nesžil. Jenže co naplat, ony to opravdu bývají ty „slepičárny dozorované Velkými bratry z hujerovských skleněných kukaní“.

„Moje práce spočívá v telefonování s desítkami lidí denně. Hrozně záleží na osobním přístupu k nim – s někým je třeba zažertovat jemně, s jiným drsněji, pro někoho najít soucit a jinému zase třeba poradit v osobních věcech.

U nás se v posledních letech jako open space buduje asi 80 % kanceláří velkých firem. V některých z nich jdou zaměstnavatelé tak daleko, že lidé ani nemají stálá pracovní místa!

Šéfové je prostě posadí k počítačům, které jsou právě volné, na židle, jež ještě nevychladly po předešlém pracovníkovi. Samozřejmostí je zákaz jakéhokoli „zosobnění“ pracoviště – třeba rámečku s fotografií rodiny na stole.

Vše ale probíhá v souladu se zákony a normami: zachován je minimální prostor 3 m2 na osobu, proudění vzduchu o rychlosti 15 cm/s apod. V praxi ale i tak kancelářské prostory působí jako kříženec mezi králíkárnou a vězeňskými ajnclíky.

„U nás právě teď boom kanceláří open space vrcholí,“ říká Petr Skřehot. „Jako v řadě jiných věcí, i tady jsme asi dvacet let pozadu. Snad nám v rychlejším opouštění open space pomůže legislativa Evropské unie, kterou postupně přebíráme a která jim vůbec nefandí…“

SOS: kdo nás zachrání?

  • SOS nebo syndrom open space je nový termín, který vymyslel lékař Jan Hnízdil. Zahrnuje komplex zdravotních potíží, jež typicky postihují pracovníky v obřích kancelářích (nejčastěji bývají v bankách, call centrech, redakcích, IT firmách apod.)
  • Open space kanceláře jsou vytápěny i větrány klimatizací. To znamená ideální podmínky pro přenos virů, bakterií a alergenů všeho druhu (například ty z šatů chovatelky koček postupně prosytí celý prostor). Rovněž výpary z plastů ve vybavení kanceláří, silné voňavky apod. můžou vést k chronickým onemocněním či spouštět astmatické záchvaty.
  • Typické příznaky stresu z open space je vysoký krevní tlak, zažívací potíže, bolesti hlavy a celkově snížená imunita. Problémy obvykle nejsou akutní, nýbrž chronické a až postupem času přerůstají v závažné choroby. „Obecně odolnější jsou v této souvislosti mladí lidé,“ dodává Petr Skřehot. „S tím také firmy počítají.“
  • Někteří lékaři zvažují možnost, zda by SOS nemohl být zařazen mezi choroby z povolání. To by si ovšem ještě vyžádalo léta výzkumů.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Hledají dcery partnera podle otce?

Hledají ženy partnera podle otce?

Přemýšlely jste někdy o tom, jak se může vztah mezi vámi a vaším otcem odrazit na vašem partnerství? Ono je totiž často spojení otce a dcery pro…

Akční letáky