Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Odrážedlo = Hit při výuce jízdy na kole

Zdroj: Profimedia.cz

Odrážedlo je u rodičů stále oblíbenější. A to nejen u rodičů těch nejmenších dětí – stále častěji se totiž uplatňuje jako skvělý prostředek při výuce jízdy na kole.

Odrážedlo je celosvětovým fenoménem. V současné době odrážedla vytlačují dětská kola s postranními kolečky, která jsou nebezpečná a dítě nijak neposouvají ve vývoji. Na odrážedlech děti zábavnou formou rozvíjejí své motorické schopnosti, učí se orientaci v prostoru a odhadu vzdálenosti.

Plastová odrážedla pro nejmenší

Existuje několik druhů odrážedel, které se liší podle materiálu a podle věku dítěte, pro které je určeno. Pro nejmenší děti kolem jednoho roku (mnohdy jsou vhodná již od cca osmi měsíců) se vyrábějí odrážedla plastová, která jsou spíše hračkami, a tak jsou často vybaveny různými hračkami, kuličkami, zvukovými efekty, volantem a podobně. Dobré je, pokud má prodlouženou opěrku zad, za kterou může dítě vést rodič.

Odrážedlo 

Tip Kafe.cz

Motorka pro 1,5 leté slečny

V odrážedlech je skutečně velký výběr, a tak najdete specializované varianty pro holky i kluky. Tato růžová motorka je ideální pro malé slečny od 18 měsíců a uveze dítě až do hmotnosti 50 kg.

Cena: 1 438 Kč (babyshopping.mimishop.cz)

Kafe.cz zjistilo:

Při výběru odrážedla pro dítě buďte opatrná! Testy totiž ukázaly, že řada z nich obsahuje jedovaté látky, především ftaláty! Problém se objevil například u odrážedel Monz Mini Viper, a Kawasaki MX Trainer. Vždy se také informujte, pro jaký věk a jakou hmotnost je odrážedlo určeno.

Dřevěná odrážedla – pozor na nárazy!

Pro malé i větší ratolesti se vyrábějí odrážedla dřevěná. Předtím, než jej capartovi koupíte, byste ale měla vědět, že dřevěné odrážedlo netlumí dobře nárazy a vibrace a je náchylnější k poškození. Na druhé straně máte jistotu, že v něm nejsou toxické látky.

Odrážedlo 

Tip Kafe.cz

Pro malého policistu

Dřevěné odrážedlo se hodí pro všechny malé policisty od dvou do pěti let. Výhodou je nastavitelná výška sedla a madla s ochranou ruky.

Cena: 1 549 Kč (online-kola.cz)

Kovová odrážedla pro větší ratolesti

Pro větší děti, zhruba kolem dvou let, můžete pořídit kovová odrážedla. Vyrábějí se z oceli, anebo hliníku a je ideální, pokud mají výškově nastavitelná řídítka a sedátko. Velmi praktická je i plošinka, na kterou může dítě při jízdě položit nohy. Na trhu jsou i čtyřkolové varianty pro menší caparty.

Odrážedlo 

Tip Kafe.cz

Kovové odrážedlo na klíč

Zajímavé retro kovové odrážedlo s pogumovanými koly se hodí pro děti od jednoho roku. Vypadá, jako by bylo na klíček. V této řadě jsou k dostání i další varianty – třeba pro malé požárníky, taxíkáře, anebo řidiče záchranky.

Cena: 1 999 Kč (obchudekusovicky.cz)

Odrážedla pro malé cyklisty

Na odrážedle čili prvním kole bez pedálů se již dvouleté děti naučí držet rovnováhu. Úplně samy, bez pomoci rodičů. Nejdříve na něj nasednou a odrážejí se, přičemž mají neustálý kontakt nožkami se zemí. Postupně získávají větší a větší jistotu, až se začnou na odrážedle vozit s oběma nohama ve vzduchu. Jsou na sebe ohromně pyšné a hned odmalička si vytvoří kladný vztah ke kolu. Později přejdou na šlapací kolo, které však ve věku dvou a často i tří let nezvládnou ušlapat a ani s ním manipulovat. Děti jsou na odrážedlech velmi rychlé, proto se doporučuje pořídit cyklistickou helmu.

Odrážedlo 

Tip Kafe.cz

Odráželo First BIKE

Je určeno dětem od 2 do 5 let. Pro své vlastní děti jej navrhl jej designér Ralf Coerschulte. Postupně ho vylepšoval a dováděl k dokonalosti. Kolo je vyrobeno ze sklolaminátového polyamidu, díky němuž je odrážedlo First BIKE velmi pevné, pružné a extrémně odolné. Fanynkami odrážedla First BIKE jsou i Olga Šípková a její čtyřletá dcera Adélka.

Cena: od 2 290 Kč (firstbike.cz)

Tip Kafe.cz

Nezapomeňte na veletrh hraček!

Ve dnech 1. – 4. 10. 2009 se koná již 21. veletrh hraček – ITEA. Představen bude kompletní kojenecký sortiment včetně kočárků, hračky, stolní a společenské hry, modely, stavebnice, sportovní hračky, exponáty vhodné pro vybavení mateřských škol, dětských hřišť a mnoho dalších zajímavých novinek. Jednou z nich je i odrážedlo First BIKE – první odrážedlo u nás, které se může pochlubit značkou Bezpečné hračky. Udělil mu ji nezávislý zlínský Institut pro testování a certifikaci.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Horoskop na 21. - 27.9.

Jak se vám bude dařit v lásce? A co zdraví? Budou se vás držet peníze? A co váš sexuální život, bude uspokojivý? Co na to říkají hvězdy?

Akční letáky