Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Odolné skvrny na oblečení. Víme, co na ně platí

Odolné skvrny na oblečení. Víme, co na ně platí
Odolné skvrny na oblečení. Víme, co na ně platí
Zdroj: Thinstock

Skvrny na oblečení, které vám prášek nevypere, dokážou pořádně potrápit. Zeptali jsme se proto čtenářek, co na odolné fleky platí, a zde jsou jejich vyzkoušené rady!

Procházky v trávě, zmrzlina, ovoce, letní sporty a s nimi související zranění. Dny, ve kterých trávíme maximum času venku, v sobě skýtají různé nástrahy. Odolné skvrny od trávy, pampelišek, zmrzliny, čokolády či krve jsou tu dřív, než se nadějete. A co teprve skvrny od potu a antiperspirantů! Vyprat pořádně nejdou, tak co s tím? Udělali jsme malou anketu mezi čtenářkami a ptali se, co jim zabírá na skvrny. A zde jsou jejich rady!

Mohlo by vás také zajímat: Zásady správného praní oblečení. Znáte je? nebo Jak si poradit při praní nejrůznějších materiálů

Věděli jste, že:
  • 90 % žen skvrny na oblečení vadí a snaží se je odstranit.
  • 22 % žen pravidelně používá kupované čističe na skvrny.
  • 35 % žen na skvrny vyzkoušelo domácí recepty a babské rady.
  • 67 % žen je přesvědčeno, že se některé skvrny nikdy odstranit nepodaří.

Odolné skvrny na oblečení. Víme, co na ně platí Odolné skvrny na oblečení. Víme, co na ně platí Zdroj: Thinstock

Žlučové mýdlo

Nejčastější odpověď na otázku, co zabírá na skvrny, zněla: „Žlučové mýdlo“. V tom totiž najdete mimo jiné výtažek z kravské žluči, která obsahuje lipázu, proteázu a enzymy rozpouštějící lipidy a proteiny. Právě proto jej výrobci doporučují hlavně na skvrny od tuku, škrobu a bílku. Čtenářky ale radí – vyzkoušejte jej na všechny skvrny! Fleky namydlete anebo na ně nalijte tekuté žlučové mýdlo a prádlo dejte do pračky. Velká většina skvrn díky tomu pustí.

Tableta do myčky

Spousta odolných, a dokonce i zaschlých skvrn pustí, když přímo do bubnu s prádlem přidáte tabletu do myčky. Zkušenosti čtenářek říkají: „Nevěřily jsme tomu, ale prádlo bylo jak nové!“ Nejlepším pomocníkem jsou ale tablety na bílé a světlé prádlo. Na barevném je třeba vyzkoušet, zda vám odstíny nevyblednou, avšak pokud máte na oblečení nevypratelné skvrny, za pokus to rozhodně stojí.

Citron

Skvrny od ovoce jsou v létě a na podzim velmi aktuální. Když nic jiného nezabere, můžete zkusit citron. Přímo na skvrnu naneste citronovou šťávu, anebo ještě silnější kombinaci – směs citronové šťávy a soli – a dejte do pračky. Z některých materiálů takto skvrny dostanete zcela, na jiných se fleky alespoň výrazně zesvětlí.

Odolné skvrny na oblečení. Víme, co na ně platí Odolné skvrny na oblečení. Víme, co na ně platí Zdroj: Thinstock

Ocet

Na nevzhledné mapy od potu na tričkách nebo na skvrny od antiperspirantů, kterou jdou velmi těžko vyprat, pomáhá voda s octem. Do nádoby napustíte teplou vodu, přidáte ocet a trochu pracího prostředku, necháte namočené přes noc a poté klasicky vyperete. Skvrny zmizí anebo se alespoň výrazně zmírní. Postup můžete v případě potřeby opakovat.

Horká voda

Na skvrny od čerstvého ovoce prý funguje holá voda. Stačí, když postižené místo napnete, třeba přes kyblík, a poté poléváte právě uvařenou vodou z rychlovarné konvice. Skvrny od jahod, borůvek či ostružin prý zmizí závratnou rychlostí a to vše přírodní cestou a bez chemie. Rada je zajímavá i tím, že údajně funguje i na barevné oblečení. Pozor ale na umělé materiály, kterým by horká voda mohla uškodit.

Další tipy, jak na skvrny

  • Na mastné skvrny prý zabírá klasický mycí prostředek na nádobí. Nalijete jej na postižené místo, promnete a dáte vyprat do pračky.
  • Na skvrny od trávy, které nevypere klasický prášek, můžete zkusit citronovou šťávu – ovšem pouze na bílém a světlém oblečení. Údajně funguje i to, když přes noc necháte ušpiněný oděv namočený v mléce a druhý den vyperete.
  • Na skvrny od rajčat či mrkve pomáhá, když vyprané oblečení necháte usušit na přímém slunci. I když se po vytažení z pračky zdá, že skvrna nezmizela, sluníčko si s ní poradí a vytáhne ji.

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Dbejte na kvalitu potravin a nápojů

Dbejte na kvalitu potravin a nápojů

Stále častěji čteme, slyšíme a vidíme v televizi, jak nekvalitní nebo dokonce zkažené potraviny se objevují v obchodech. Současně – a možná právě…

Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU