Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Odkázala jsem dceři půl domu. Vystěhovali mě do přístavku

Zdroj:

Jsou věci, které by člověk za života dělat neměl. Například přepisovat majetek na děti. Moje zkušenost jen potvrzuje rčení, že cesta do pekla bývá dlážděna dobrými úmysly.

Starou chalupu jsem zdědila po rodičích a s manželem jsme ji léta dávali dohromady. Chtěli jsme se tam na stará kolena natrvalo usadit, ale osud měl jiné úmysly.

Manžel zemřel v 50 letech na infarkt a mně zůstal na krku domek, který ještě vyžadoval řadu úprav. Něco jsem zvládla sama (třeba vymalovat, natřít okna a dveře i posekat zahradu).

Když vejminek, tak na úrovni!

PhDr. Petr Šmolka, psycholog, Poradna pro rodinu Praha 12

  • Karel s Janou mají celkem jasnou vizi jak společnou chalupu upravit. Jen se jim do ní nějak ne a ne vejít Janina maminka! A tak se rozhodli vrátit bezmála o století zpět a odsunout ji do toho, čemu se kdysi říkávalo výměnek či vejminek. Jen jim jaksi uniklo, že i výměnkář (starý hospodář poté, co statek převzal jeho syn) měl svá nezadatelná práva. Nevědí zřejmě ani to, že institut výměnku jako právní akt byl zrušen už v roce 1948!
  • Ale zpátky ke Karolíně a její nynější situaci. Bylo by načase, aby začala více hájit svá spoluvlastnická práva! Pokud se bojí, že si tím zničí vztahy s dcerou a její rodinou, pak má pravdu pouze zčásti. Nechá-li si totiž vnutit nabízené řešení, jejich vztahy se pokazí tak jako tak. Sama se bude cítit ukřivděně a dcera možná sice vnitřně provinile, ale navenek to nepřizná. Naopak, bude hledat důvody, jimiž by si mohla před sebou i před okolím své jednání obhájit („Matka je nemožná, potřebujeme více soukromí…“).
  • Výměnek? Dobrá, ale za určitých podmínek! V rámci tak rozsáhlých rekonstrukcí by se jistě našel způsob, jak Karolíně zbudovat důstojnější prostory včetně pořádné koupelny a dalšího zázemí, jakož i napojení na ústřední topení. Měla by mladým říct, že jinak jí to sice bude mrzet, už proto, že nechce dělat potíže, ale k přestavbám souhlas prostě dát nemůže!
  • Nelze sice vyloučit, že se tím jejich vztahy zhorší, čas ale obvykle takové hroty otupí a zase k sobě najdou cestu. Mimo jiné i proto, že se navzájem potřebují.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU