Naštěstí před tímto typem rakoviny existuje ochrana. I na našem trhu se vyskytují vakcíny, které propuknutí této zákeřné choroby brání.

Vakcínou proti rakovině

Již téměř dva roky mají české dívky a ženy naději, že budou chráněny před zákeřnou rakovinou děložního čípku, která je po rakovině prsu druhou nejčastější. V prosinci 2006 u nás totiž začalo očkování proti této nemoci. Na trhu se objevila vakcína Silgard, která chrání proti čtyřem typům lidského papolomaviru (6, 11, 16 a 18). Velmi účinná je však především pro mladé dívky, které ještě nezahájily sexuální život. Její aplikace je proto ideální pro slečny ve věku 9 až 15 let. Očkovat se však můžete až do třicítky, ovšem pozor: zde je již velká pravděpodobnost, že jste se s HPV setkala či u vás dokonce nákaza proběhla. Tím se výrazně snižuje efekt tvorby protilátek. Po třicátém roce je pak očkování vhodné jen pro ženy, které dříve nebyly infikovány…

A další vakcína...

V loňském roce pak Evropská komise schválila další vakcínu proti rakovině děložního čípku: Cervarix, která se záhy objevila i na našem trhu. Tato vakcína je účinná proti dvěma typům papilomaviru: 16 a 18. Studie prokázaly téměř 100 % účinnost proti přednádorovým změnám způsobeným těmito dvěma typy virů, které jsou zodpovědné až za 70 % onemocnění rakovinou děložního čípku. Očkování touto vakcínu se doporučuje také dívkám od 9 let, vhodné je i pro ženy mezi 15. a 30. rokem.

Původcem je virus

Toto onemocnění nezdědíte, jak tvrdí falešný mýtus, přenáší se totiž sexuálním stykem. Na vině je lidský papilomavirus HPV. Přenašeči jsou muži. A pozor, kondom vás před touto »potvorou« neochrání úplně. Alarmující je, že se snadno nakazíte i při prvním, nebo ojedinělém styku.

Můžete se také nakazit?

Je docela dobře možné, že i vy sama jste se již s papilomavirem někdy setkala, stejně jako dalších osmdesát procent žen žijících aktivním sexuálním životem. Imunitní systém je obvykle schopen si s nákazou poradit. Nejvíce ohroženy jsou tedy ženy s poruchami imunity, a pak pochopitelně ženy promiskuitní nebo ty, které žijí s promiskuitním partnerem. Samostatnou kapitolou jsou potom kuřačky. Jejich organismus tomuto typu viru odolává daleko hůře. Oproti nekuřačkám mají až dvěstěkrát vyšší šanci, že onemocní!

Kolik zaplatíte?

Očkování probíhá ve třech dávkách, za všechny zaplatíte okolo deseti tisíc korun. Chráněná byste po aplikaci vakcíny měla být minimálně dvacet let.

A co preventivní prohlídky?

Roční preventivní prohlídky u gynekologa jsou nutné i v případě, že dívka byla očkovaná. Změny, které vedou k rakovině děložního čípku, se vyvíjejí postupně několik let. Při preventivních prohlídkách je šance včas tyto změny odhalit. Papilomavirus HPV totiž také není jediným virem, který rakovinu způsobuje.

Kafe.cz radí:

  • Očkování se doporučuje nejen dívkám od 9 let, ale také chlapcům. Ideální věk pro jejich očkování je 9 až 15 let. Díky tomu pak nenakazí partnerky agresivními typy papilomaviru. Očkování provádí gynekolog, anebo dětský lékař.
  • Na českém trhu jsou k dispozici dvě vakcíny: Silgard a Cervarix. Informujte se proto u svého lékaře, která z nich je pro vás či vaše dítě vhodnější. Cena jedné ze tří dávek se u obou z nich pohybuje kolem 3 300 Kč.
  • Některé zdravotní pojišťovny na očkování proti rakovině děložního čípku přispívají (většinou 500 Kč). Informujte se proto dříve, než s očkováním začnete, zda nemáte nárok na nějakou finanční částku.