Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Očkování dětí: Změny od ledna 2009

Zdroj: Profimedia.cz

Zhruba sto dětí onemocní každý rok zákeřnou pneumokokovou infekcí. Ministerstvo zdravotnictví chce očkovat malé děti zdarma!

Hlavní hygienik ČR Michael Vít včera na tiskové konferenci představil novinky, které ministerstvo zdravotnictví připravilo. Nejdůležitější jsou tyto:

Očkování proti pneumomoku

V České republice se objevuje okolo 99 invazivních pneumokokových onemocnění ročně. Ty nejzávažnější formy pneumokokové infekce se projevují jako zánět mozkových blan, sepse a záněty plic. Téměř 60 procent dětí, které přežijí, si do života odnáší trvalé následky, například ohluchnou. Ministerstvo zdravotnictví chce proto od ledna 2009 zavést DOBROVOLNÉ OČKOVÁNÍ ZDARMA dětí proti pneumokokovým nákazám. Rodiče se budou moct rozhodnout, zda dítě chtějí nechat proti nemoci očkovat, a nebo ne. Vakcínu proti pneumokokům by za rodiče platily pojišťovny.
Své dítě můžete nechat očkovat už nyní, ale za peníze. A není to levná záležitost, celkem vás to přijde na asi 7000 korun. Očkovat dítě proti pneumokokovým nákazám je možné od dvou měsíců věku.

Přeočkování proti černému kašli

Proti černému kašli se děti plošně očkují od roku 1958. První dávku vakcíny dostane novorozeně v rámci tzv. hexavakcíny už v prvním roce života. Přeočkování je pak čeká mezi šestým a sedmým rokem života. Od ledna by se mohlo přidat i PŘEOČKOVÁNÍ V 11 LETECH. Hygienici totiž zjistili, že české děti mají sníženou obranyschopnost a nemoc se navrací.

Pozor, ještě to není odklepnuto!

Ačkoli odborníci odhadují, že obě novinky budou platit od ledna 2009, jisto ještě nemají. Záleží totiž na tom, zda parlament schválí změny v zákonech o zdravotním pojištění a o ochraně veřejného zdraví.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Horoskop na týden 6. 10. - 12. 10.

Jak se vám bude dařit v lásce? A co zdraví? Budou se vás držet peníze? A co váš sexuální život, bude uspokojivý? Co na to říkají hvězdy? Čtěte náš…

Akční letáky