Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Obývací pokoj podle Feng Shui – drahá zábava?

Zdroj: Profimedia.cz

Obývací pokoj slouží jako místo, kde se schází celá rodina. Navíc zde přijímáme a hostíme návštěvy, zkrátka trávíme tu spoustu času. Je proto důležité, abychom se my, ale i hosté cítili v obývacím pokoji příjemně a pohodlně.

Díky účelům, ke kterým je využíván, by měl být obzvláště čistý a uklizený - samozřejmě, že zrovna tak, jako ostatní místnosti. Na jeho vybavení bychom neměli šetřit právě proto, že je jakousi »společenskou místností« vašeho bytu či domu.

Obývák dle Feng Shui

Obývací pokoj dle tohoto prastarého učení ale nemusí být vůbec nákladnou záležitostí. Vyhýbáme se totiž přemíře nábytku. Nábytek, koberce či koberečky (které obzvláště dodají pokoji ženskou energii Yang) a doplňky by měly mít oblé hrany. Do obývacího pokoje se velmi hodí fontánka. Ideálně s živými rostlinkami. Můžeme ji ovšem nahradit pouze jednodušší variantou - kameny s tekoucí vodou.

Barvy v obývacím pokoji

Vzhledem k »účelnosti« pokoje jsou vhodné různé barvy, které působí příjemně. Je to pokoj, kde se soustředí více lidí včetně návštěv. Tím vzniká pozitivní energie, proto není dána určitá a konkrétné barva pro tento pokoj.

Sedačka a stůl

Sedací souprava je umístěna tak, aby nikdo nemusel sedět zády ke dveřím. Tato poloha vzbuzuje pocit nejistoty a ohrožení. Stůl v obývacím pokoji symbolizuje zdraví, a tudíž by měl být čistý a upravený. Tím, že na něj postavíme živé květiny nebo rostliny můžeme rovněž přispět ke zdraví kolem sedících. Suché rostliny nepatří do obývacího pokoje dle Feng Shui vůbec.

Doplňky

Vhodným doplňkem jsou hodiny. Nejde jen o to, že ukazují čas, ale dodávají pokoji rytmus, ideální světová strana pro umístění je západní či severozápadní. Dalším výborným doplňkem jsou závěsy. Čím delší, tím více navozují atmosféru útulna a pohodlí. Těžké, dlouhé závěsy, jsou více uklidňující než krátké a lehké. Výborné jsou závěsy s mnoha záhyby – podporují mužskou energii Yin. Barva závěsů se doporučuje modrá, krémová, zelená, struktura krajkovaná, vyšívaná, vzorovaný materiál. Závěsy by měly být svázány. Pokud máme záclony, měly by být nařasené.

Akvárium, terárium

Dále je velmi vhodné akvárium či terárium nebo výše zmíněná fontánka. Nutné je vše udržovat v čistotě. Obývací pokoj by měl být dobře prosvětlen. Tam, kde jsou tmavé kouty, by mělo být světlo. Díky světlu proudí do pokoje pozitivní energie. Světlo podporuje dobrou náladu, přitahuje radost, peníze a lidi.

Umělecká díla

Dobré je použít obrazy, fotografie, rostliny – tok energie Čchi ve vašem obývacím pokoji lze podpořit právě výtvarným dílem, kresbou či pokojovou rostlinou se zakulacenými listy. Nezavěšujte ale smutné obrázky nebo fotografie tak, aby byly první věcí, kterou uvidíte při vstupu do obývacího pokoje. Místo toho sem umístěte fotografie zachycující šťastné chvilky nebo milovanou osobu. Vaše nálada se tak zlepší vždy, když do tohoto pokoje vkročíte.
Zdroj: www.feng.shui.cz

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky