Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Obchodní dopis: Co v něm nesmí chybět?

Zdroj: cpress.cz, profimedia.cz

Náležitosti, které by měl obsahovat obchodní dopis, se čas od času mění. Víte ale, co v něm určitě nesmí chybět? Poradíme vám.

1. Záhlaví

Do záhlaví patří přesný název odesílací organizace, její právní forma, obchodní značka a úplná adresa včetně PSČ. V pravém rohu nahoře musí být v obchodním dopise místo na prezentační razítko. Nepoužívá se již IČO, ale pouze IČ. Nově musí být uvedena také registrace podnikatelského subjektu v Obchodním rejstříku. Tyto údaje mohou být umístěny buď v záhlaví, nebo v zápatí dopisu.

2. Odvolací údaje

Do odvolacích údajů patří: Vaše značka, Ze dne, Naše značka, Vyřizuje, Telefon, Linka, Fax, Mobil, Webová adresa, Datum. Tyto údaje se dělí na tři možnosti úpravy. Obchodní dopisy můžeme psát se sloupcovými odvolacími údaji, řádovými odvolacími údaji nebo bez odvolacích údajů. V rámci přečíslování se telefonní čísla člení po trojicích.

3. Datum

Den a měsíc se vyjadřují dvoumístně arabskými číslicemi sestupně. Mezi jednotlivé údaje se klade spojovník. Podle novelizované formy se připouští psát datum také vzestupně a údaje oddělovat tečkami bez mezer. V osobních dopisech, na peněžních dokladech a v právních písemnostech se měsíc vypisuje slovem a celé datum se píše vzestupně.

4. Věc

Paradoxně se nepoužívá slovo Věc. Věc je heslovitě napsané vyjádření obsahu dopisu, které začíná velkým písmenem a nekončí tečkou. Je buď podtržené, anebo tučné, prostě nějak zvýrazněné.

 

Tip Kafe.cz

Jak psát obchodní dopisy

Chcete vědět více o tom, jak správně napsat obchodní dopis? Inspirovat se příklady takových, které firmám vydělaly miliony? Pak si pořiďte tuto knížku. Ideální je pro všechny obchodníky a pracovníky marketingu.

Cena: 347 Kč

5. Oslovení

Vždy začíná od levé svislice a končí čárkou, následný text začíná malým písmenem a patří do každého dopisu. Vhodné je použít oslovení: Vážení, Vážení zákazníci, Vážení klienti. Oslovuje se vždy 5. pádem.

6. Text

Pravopis upravuje poslední kodifikace Pravidel českého pravopisu. Doporučená velikost písma je 12, typ Times New Roman, Courier New nebo Arial. Obsah dopisu vyjadřujte jasně a srozumitelně. Stať se vyjadřuje v množném čísle, v jednotném pouze majitel firmy.

 

Tip Kafe.cz

Obchodní korespondence v angličtině

Čeká vás úkol napsat obchodní dopis v angličtině? Nezoufejte. Dobře vám poradí tato kniha. Přinese vám nejen rady a tipy, ale především důležité vzory obchodní korespondence, a to i na přiloženém CD.

Cena: 269 Kč

7. Pozdrav a podpis

Závěrečný pozdrav může být součástí poslední věty nebo souvětí. Samostatně začíná vždy od okraje jako nový odstavec. Podpis je řazen taktéž vlevo v plné verzi včetně titulu. Vždy nejprve jméno, a pak příjmení.

Kafe.cz přináší povánoční vtip

„Když jsem přišel domů,” stěžuje si Pepa po Vánocích kolegům, „vedle skříně stála ustrojená borovička a ve skříni stál nahý soused Jedlička.”

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky