Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Noví sousedé nás zničí. Vyhrožují nám i ostatním sousedům

Zdroj:

Bydlí hned vedle nás. Nevíme, co dělají přes den, ale večer a v noci řádí jako utržení ze řetězu. Po dobrém to s nimi nejde a po zlém už vůbec ne.

Dům, kde bydlíme už bezmála 30 let, se dostal až do poslední vlny privatizace.

Založili jsme družstvo a vzali si hypoteční úvěr, ovšem dvě partaje postoupily za úplatu své členství jiným zájemcům, ochotným zaplatit jejich dluhy na nájemném a schopným splácet úvěr.

S Romy problémy nebyly

A tak nás opustili i naši dlouholetí sousedé, romská rodina, s níž nikdy nebyly potíže. Dodržovali noční klid, a když za nimi jednou za půl roku přijeli na víkend příbuzní ze Slovenska, vždy nám předem oznámili, že bude poněkud rušněji.

S pouhou slušností nepochodíte!

PhDr. Petr Šmolka, psycholog, Poradna pro rodinu Praha 12

  • První poučení z dnešního příběhu je o tom, jak zavádějící může být dělení lidí podle barvy pleti! Dnes už asi nejen Karolína s nostalgií vzpomíná na bývalé romské sousedy v domě.
  • Už setkání s novou partají musel být pořádný šok. Karty byly najednou rozdány úplně jinak a obávám se, že přinejmenším na dost dlouhou dobu. V podobných případech selhávají totiž téměř všechny „zaručené rady“. Od neprotivení se zlu přes nastavování druhé tváře až po pohazování chlebem v reakci na přilétávající kameny. Takové strategie bývají neúčinné už proto, že je druhá strana považuje za projev slabosti a za něco, co její neadekvátní jednání vlastně legitimizuje.
  • Účinná nebývá ani otevřená konfrontace. Zvlášť pokud máme své meze slušnosti, jichž se nehodláme vzdát. Pak nás totiž ti méně slušní „uřvou“, „utlučou“ či jinak znectí a ještě se budou opájet slastným pocitem vítězství. Prostě je chvíle přiznat si, že nejsme s to použít „na hrubý pytel dostatečně hrubou záplatu“!
  • Nezbývá tedy než se přece jen obrátit na orgány s patřičnou donucovací mocí. Jinými slovy stěžovat si „na městě“ (což lze, i když dům už není v jeho majetku) a ani policie by neměla zůstat v podobných případech nečinná. Musí však dostat patřičný podnět.
  • Vše, co by mohlo danou situaci vyřešit dlouhodobě, se skrývá nejen ve stanovách družstva a zákonech, ale hlavně ve schopnosti obyvatel důsledně hájit vlastní práva, a to i za cenu nepříjemností. Obavy z případné odvety jsou sice na místě, pokud je však aktéři příběhu nepřekonají, zřejmě se žádné žádoucí změny nedomůžou. Naopak! Dá se očekávat, že sousedé ještě přitvrdí. Slušnost totiž pro ně není nabídka ruky ke smíru, nýbrž pouze projev slabosti.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky