Natálie: Hrdě se hlásím k moderním maminkám dneška, rodina mě za to odsoudila

Moderní výchova
Moderní výchova

Výchova dítěte je pro rodiče velký oříšek. Nechcete mu odpírat, nechcete ho rozmazlit, nechcete být za přísnou. Hledejte kompromis.

Názor na výchovu se může v rámci vztahu i širšího příbuzenstva lišit. Nenechte se semlít přijatými standardy a poraďte se! Tipy najdete v galerii!

Důvod k trápení?

Starosti, které mě sužují, by možná jiné maminky hodily za hlavu. Já ne! Zakládám si na argumentech a čistém štítu. Nevidím důvod, proč by se do mě měly ostatní matky strefovat a napadat mě jen proto, že jdu ve výchově jiným směrem, který postrádá kapku pohodlí.

Nejlepší máma

Vyprávím a kolem mě běhá dvouletá holčička. Je hravá, milá, učenlivá a nesmírně roztomilá. Nejkouzelnější princezna pod sluncem. Přesně tak by svou dcerku popsala každá maminka. Přesto se na moji holčičku hledí skrz prsty. A důvodem jsem já a můj moderní přístup k výchově dítěte. Okolí mě nutí zabřednout do přijatých stereotypů a podlehnout konzumu, já jsem však živoucím důkazem, že se lze k životu stavět i jinak, zdravě, ekologicky a přitom bez ztráty hvězdičky za „nejlepší maminku“.

"Jste pro smích!"

Kámen úrazu představovala krátká návštěva manželova bratra. Mají malý byt, tři děti, čtyři kočky a po zemi rozházené drobky. S rozpaky jsem si sedala na pohovku a čekala zásah plastovou spirálou. Adam (můj muž) držel Lindu pevně v rukou, zatímco se domáhal čisté vody a dvou míchaných vajíček. Dcera byla z ruchu kolem sebe tak moc ve stresu, že způsobila menší nehodu a bylo třeba okamžitého zásahu. V koupelně jsem si rozložila vše potřebné pro koupel a Adama poslala do auta pro přebalovací tašku. Hostitelé po nás hodili vražedný pohled a ukázali nám „tajnou“ skrýš s vychytávkami, jak přežít dětské kolize. Igelitové podložky mi byly proti srsti, stejně tak jednorázové pleny a obyčejná mýdla. Když jsme situaci dostali pod kontrolu a u stolu opakovaně odmítli cukrem slazenou vodu a sušenku s palmovým olejem, vysmáli se nám do obličeje. Do pár minut jsme byli na odchodu. „Žijete si takovou tu eko-pohádku. Jen bych vás ráda informovala, že to dítě o to dost možná ani nestojí a jednou si zvolí svůj vlastní směr. Jste akorát udření a všem pro srandu.“

Proti všem

Její výstup náš pohled na výchovu, který jsme v sobě formovali už několik měsíců před příchodem Lindy na svět, se samozřejmě nezměnil a dál si plujeme na obláčku zdraví, ochrany přírody a minimalismu, ale byl to nepříjemný zážitek, který se během následujících měsíců ještě několikrát vystupňoval. Švagrová získala na svou stranu tchyni a sestru. Trojice dračic mě grilovala při každém rodinném setkání a bylo čím dál těžší udržet dceru nezúčastněnou.

Vlastní cestou

Spory vygradovaly v den, kdy manžel potřeboval podpořit v práci a Lindu jsme svěřili do péče babičky. Po návratu nás čekalo nemilé překvapení. Dcera se nám snažila převyprávět celodenní program a z kusých vět jsme si dali dohromady, že to byl jen trapný pokus o protest. Nechceme jí brát polovinu rodiny, ale budeme muset být stále nablízku. I když mě časem začaly zmáhat pochybnosti, nedržíme-li ji ve zlaté kleci a nechráníme až moc, manžel mě vždycky ujistil, že stojí na mé straně a pevně věří, že to, čemu jsme propadli my sami, je pro život a budoucí uvažování více než zdravé – démonizované látkování, doma dělané zeleninové příkrmy, provlékačky místo hloupých hraček z plastu, delší časový horizont pro povinná očkování i absence televize.

Jiní = špatní?

Jsem nesmírně šťastná, když Linda s odporem odsune sladké bonbony a čapne čerstvou řepu, když vypráví jako o život místo sledování animovaných filmů. Je spokojená a prospívá na výbornou. Tak proč mají všichni kolem potřebu lynče a soudu?

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky