Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Nemluvňata mluví? Ano... Znakovou řečí

Zdroj: babysigns.cz; profimedia.cz

Připadá vám jako hloupost, že miminka, která ještě neřeknou ani »máma«, se s námi mohou dorozumívat beze slov? Pak věřte tomu, že mohou – pomocí speciální metody znakové řeči pro slyšící nemluvňata: Baby signs. V článku najdete i ukázku.

Není to módní výstřelek

Už totiž začátkem osmdesátých let byly publikovány první studie dvou psycholožek, Lindy Acredolo a Susan Goodwyn, které tvrdí, že i s nemluvňaty je možné se jednoduše a rychle domluvit. Jak? Pomocí snadných posunků a znaků, které se dítě formou hry snadno naučí, a rodič s nimi pak může »mluvit« bez jakýchkoliv překážek.

Jednoduše geniální

Sama myšlenka dorozumět se s dítětem pomocí znaků je stejně prostá jako geniální. Každé dítě se snaží dorozumět se svým okolím. Když chce vzít do náručí, tak zvedá ručičky, pokud něco nechce, tak vrtí hlavou a podobně. A znaková řeč pro batolata je jen rozšíření těchto přirozených znaků.

Zdroj: babysigns.cz; profimedia.cz

Matka dítě zná

Matka má k dítěti nejblíže a jako první dokáže rozpoznat jeho pocity a nálady. Ale ani ona často nedovede pochopit, co její potomek právě chce. Tyto nepříjemné situace by měly odstranit semináře pro rodiče v rámci programu Baby Signs. I u nás jsou tyto semináře dostupné od začátku letošního roku po celé republice.

Děti neznakují pouze potřeby

Znaková řeč umožňuje dětem vyjádřit nejen jejich potřeby, ale také dát najevo, co je zajímá a co se jim líbí. Například dítě znakuje »pes«, matka se chvíli diví proč, a pak si uvědomí, že venku štěká pes. Pochválí dítě, že si toho všimlo a dá mu za pravdu. „Při téhle krátké komunikaci mezi dítětem a maminkou hned dojde k několika významným podnětům pro dětskou mysl, ke kterým by bez znakování nedošlo. Maminka dítěti porozumí a promluví k němu. Dochází tak k častějším konverzacím, které pomáhají dítěti se učit nové věci o tom, co ho právě zajímá. Dostane pochvalu, což mu pomáhá budovat sebevědomí,“ tvrdí Ludmila Stříbrná, nezávislá certifikovaná instruktorka programu Baby Signs.

Zdroj: babysigns.cz; profimedia.cz

Tip Kafe.cz

Ukázka znakování!

Nejčastěji začínají rodiče se znaky, pomocí kterých se s dítětem mohou dorozumět u jídla. Náročnost je stejně jednoduchá, jako když učíte dítě dělat pápá. Konkrétně to znamená spojovat vybraný znak s výrazem, pro který je určen. Čím častěji se znak spolu se slovem užívá, tím dříve dojde u miminka k propojení a pochopení. Tyto znaky jsou převážně »přirozené«, třeba znak pro »jíst« se provádí přikládáním spojených prstů k ústům. Tedy tak, jak byste automaticky prováděli znak i vy sami.

Kdy začít?

Vhodný věk pro začátek učení znakové řeči je u batolete individuální. „Záleží to na rodičích. Batolata nemají žádné období, kdy by pro ně bylo nejlepší začít. Nejoptimálnější je to zhruba okolo osmého měsíce. Ale je to možné i později, děti se pak učí mnohem rychleji,“ vysvětluje dále paní Stříbrná.

Učí se hrou

Jakým způsobem se děti a rodiče učí »znakovat«? Nejdříve jsou všichni pozváni na základní seminář, kde se naučí, jak postupovat a jaké znaky si vybrat. Pro ty, kteří se chtějí dále znakování učit při hře a písničkách, existují ještě šestitýdenní kurzy. Ty jsou vhodné pro děti od šesti měsíců do tří let. „Děti velice zajímá, když děláte cokoliv s rukama. Koukají, co se to děje, a je to pro ně většinou veliká legrace. Veškeré učení je vedeno formou hry,“ dodala na závěr zkušená instruktorka.

Tipy Kafe.cz

Mikulášské setkání

Rodiče s dětmi se mohou zúčastnit i Mikulášského setkání znakujících rodičů a dětí v Brně, které se koná 4. 12. od 15 hodin v Baby kavárně Hvězdička, v Brně-Líšni.

  Zdroj: babysigns.cz; profimedia.cz

Baby Signs

Cena základního kurzu je 799 Kč. Zahrnuje i materiály, které obsahují vše, co potřebujete, abyste se znakováním mohli začít (kniha, DVD pro rodiče, DVD pro děti, čtyři leporela a obrázkový přehled znaků).

  Zdroj: babysigns.cz; profimedia.cz

Baby Signs

Doporučená cena šestitýdenního kurzu je 1999 Kč za dospělého s dítětem. Zahrnuje i zábavné materiály pro vaše děti obsahující video, dvě leporela, zpěvníček, CD s písničkami, laminovaný obrázkový přehled znaků a plyšovou taštičku s obrázkem medvídka BeeBo. Celková hodnota materiálů, které jsou součástí kurzu je cca 1200 Kč.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Horoskop na týden 1. - 7. 12.

Jak se vám bude dařit v lásce? A co zdraví? Budou se vás držet peníze? A co váš sexuální život, bude uspokojivý? Co na to říkají hvězdy? Čtěte náš…

Akční letáky