Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Nechci mít dítě

Nechci mít dítě
Nechci mít dítě
Zdroj: Profimedia.cz

Ještě docela nedávno bylo mateřství nejvyšším posláním ženy. Emancipace však s sebou přinesla i svobodu „nemít dítě“. Je ale nezbytně nutné urážet ty, které děti přece jen porodily?

O takzvané atomizaci společnosti začala mluvit německá filozofka Hannah Arendtová už ve 30. letech minulého století. Od té doby se však společnost nestmelila, ba naopak. Přibývá jedinců, kteří jsou dobrovolně „single“ neboli sami. Přibývá třicátníků, kteří namísto rande, večeře a divadla či kina radši prosedí celý večer u počítače a baví se s „přáteli“ jen na nejrůznějších sociálních sítích. Narůstá i počet lidí, kteří spokojeně žijí v „mama hotelech“ neboli u rodičů, přestože jsou už dávno ve věku, kdy by sami měli založit rodinu.

Právě vychází nová Vlasta - nejoblíbenější týdeník pro ženy

V novém čísle najdete:

Touha nemocných versus kariéra zdravých

Dochází tak k velmi paradoxnímu jevu. Nemocným ženám, které po dítěti zoufale touží, umožňuje moderní medicína jejich přání splnit, a to mnohdy v případech, které by ještě před několika málo lety byly naprosto ztracené. (Doprovodným jevem pak bývá vícenásobné mateřství hned po prvním porodu, neboť díky umělému oplodnění se rodí mnohem víc dvojčat než dřív.) A na druhé straně se rapidně zvyšuje počet žen, které jsou zdravé, dítě by mohly mít „z fleku“, ale prostě ho nechtějí. Přestože některé z nich mají i vhodného partnera. Raději cestují, budují si kariéru, do čtyřiceti říkají, že nejsou na dítě připravené psychicky – a pak už přestanou být připravené fyzicky. Některé z nich pak tvrdí, že dítě doopravdy nechtěly nikdy, jiné, že jim stačí mrňous v příbuzenstvu. Další litují, ale už je pozdě, a tak jim nezbývá, než se s bezdětností smířit.

Slavné bezdětné

Některé z nich děti chtěly, ale ze zdravotních důvodů je nemohly mít. Jiné tak dlouho budovaly kariéru, až jim „ujel vlak“. A navíc, je opravdu těžké vyměnit například život populární zpěvačky za život hospodyňky s kočárkem.

Zde jsou některé slavné ženy české současnosti, které zůstaly bez dětí. Jistě vás napadnou další…

  • Luba Skořepová
  • Jiřina Jirásková
  • Blanka Matragi
  • Dana Zátopková
  • Hana Zagorová
  • Helena Vondráčková
  • Jitka Zelenková
  • Petra Janů
  • Eva Urbanová

Diskuse: Mít, či nemít děti?

Celý článek si můžete přečíst v aktuálním čísle časopisu Vlasta.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky