Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Mýty a fakta o atopickém ekzému

Mýty a fakta o atopickém ekzému
Mýty a fakta o atopickém ekzému
Zdroj: www.excipial.cz

Atopický ekzém je nepříjemné kožní onemocnění, které vyžaduje pečlivé a pravidelné ošetřování a hlavně trpělivost. Přestože téměř každý z nás o atopickém ekzému slyšel, stále panuje poměrně hodně mýtů, které dokážou napáchat více škody než užitku. Komentáře poskytla MUDr. Alena Machovcová, primářka Dermatovenerologie FN Motol.

MÝTUS 1: Atopický ekzém je alergie

Přestože atopický ekzém může doprovázet alergii na pyly nebo některé složky v potravinách, nelze ho s alergií ztotožňovat nebo považovat za její důsledek. Co vlastně způsobuje jeho výskyt, je velmi individuální a existuje celé množství variant spouštěčů. Hovoříme proto raději o přemrštěné nebo abnormální reakci imunitního systému.

Co na to odborník
„Atopický ekzém se často vyskytuje s alergickou reakcí na pyly nebo potraviny, nebo také s astmatem. Jeho podkladem je genetický defekt ve stavbě kůže. Kůže atopika je suchá, snadno se podráždí a intenzivně svědí. Opakované mytí a časté používání čisticích prostředků vede k dalšímu odmaštění a podráždění kůže.“

Zdroj: www.excipial.cz

MÝTUS 2: Atopický ekzém trápí lidi celý život

Atopický ekzém se nejčastěji objevuje u dětí, dokonce ve velmi útlém věku. Často slýcháme názor, že pokud se jednou ekzém objeví, budeme s ním bojovat už celý život. To ale nemusí být ani zdaleka pravidlem. Celých 85 % onemocnění totiž probíhá do pátého roku, většinou pak zmizí do puberty. Je ale pravda, že jednou postižená kůže zůstává citlivá vůči vnějším vlivům i některým kosmetickým přípravkům.

Co na to odborník:
„Většina postižených dětí opravdu z atopického ekzému „vyroste“, asi u 5 % postižených přetrvává do dospělosti. Může se objevit v jakémkoliv věku. Vždy je nutná pečlivá volba povolání, aby se ekzémové projevy znovu neobjevily kvůli nevhodnému pracovnímu zařazení. Pro ekzematika je naprosto nevhodná například profese kadeřníka, automechanika apod.“

MÝTUS 3: Na atopický ekzém patří vždy mastné krémy

Vždy záleží na okolních vlivech - v zimě je dobré používat hutnější krémy a vyhýbat se těm hydratačním. Voda v nich obsažená se totiž v extrémně nízkých teplotách z kůže odpařuje a činí ji tak ještě zranitelnější. V létě se doporučují lehčí krémy s obsahem účinných látek, například urey nebo glycerinu. Vždy je třeba vzít v potaz konkrétní stav kůže a poradit se ohledně vhodných produktů s odborníkem.

Co na to odborník:
„Mastnější krémy umožňuji udržet vodu v kůži a zabraňují jejím ztrátám a částečně nahrazují porušenou kožní bariéru. Řídíme se teplotou okolí a obecně povětrnostními podmínkami (vlhkost vzduchu, vítr apod.). V zimním období používáme hutnější krémy, v letním období přípravky lehčí, méně mastné.“

Zdroj: www.excipial.cz Tento článek přináší produktová řada Excipial, která umožňuje individuální výběr léčby pro každého.

Pro pacienty s atopickým ekzémem, psoriatiky, na projevy svědící kůže i na každodenní ošetřování středně suché až velmi suché kůže je vhodná léčivá emulze Excipial U Lipolotio.

Čtěte pečlivě příbalovou informaci. Excipial U Lipolotio je lék k vnějšímu použití, obsahuje látku urea.

Více na www.excipial.cz a www.excipial-kids.cz

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU