Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Monitory dechu (od 2500 Kč): A miminko je v bezpečí

Zdroj: Profimedia.cz

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS) je noční můrou každé maminky. Představa, že byste spokojené miminko uložila ke spánku a ráno ho našla mrtvé, je strašná! Přesto se takové případy stávají. O co jde?

Syndrom náhlého úmrtí kojence

Pojem syndrom náhlého úmrtí kojence děsí nemálo maminek, a to po celé rané období jejich miminka. Nejhorší je na tom bezmocnost. Syndrom má v názvu slovo »náhlý« a v tom je onen zásadní problém. Jde tomu předejít? Jaká je prevence? Jak to, že lékaři už dávno nenašli jasnou příčinu SIDS? Spousta otázek, ale tak málo uspokojivých odpovědí!

Kdy a proč se to stává?

SIDS nelze předvídat. Jde o náhlé úmrtí kojence bez zjevných symptomů, které by matku varovaly, že něco není v pořádku. O tomto syndromu toho bohužel stále příliš mnoho nevíme. Jen to, že v nebezpečí jsou děti do jednoho roku, nejvíce pak mezi 2. - 4. měsícem. Dítě pravděpodobně umírá na zástavu dechu a neprožívá bolestivou smrt. Jak je možné, že zdravý kojenec přestane najednou dýchat? Soudí se, že se zkrátka »zapomene« nadechnout. Zástava dechu ovšem není jediná teorie. Přichází další, ale nelze je zatím ničím podložit.

Zdroj: Profimedia.cz

Lze zabránit syndromu náhlého úmrtí kojence?

Bohužel nikdo vám nemůže zaručit, že se to nestane. Existuje však několik rad, které by měly pomoci snížit pravděpodobnost náhlého úmrtí, ale jelikož přesná příčina smrti není známá, nejsou ani tato doporučení stoprocentní. Přesto si dejte pozor na to, jak ukládáte dítě do postýlky. Nemělo by ležet na bříšku. Kdyby si v noci »ublinklo«, mohlo by se udusit. Vhodné je také zajistit během spánku dítěti optimální teplotu. Nemělo by se přehřívat ani podchlazovat.

Pozor na nikotin

Během doby, kdy dítě spí, byste ho měla několikrát zkontrolovat. Minimálně vás to uklidní. Kromě toho by vás měl uklidnit fakt, že k těmto případům dochází velmi zřídka. A pozor kuřačky: vyvarujte se během těhotenství a kojeneckého věku styku dítěte s cigaretami. Některé výzkumy poukazují na korelaci SIDS s vysokým obsahem nikotinu v tekutině osrdečníku u miminka!

Zdroj: Profimedia.cz

Monitor dechu

Vhodnou pomůckou může být také monitor dechu, který vás včas upozorní na to, že dítě přestalo dýchat a vy ještě máte šanci zvrátit smrtelné ohrožení vašeho miminka. Monitor dechu si můžete buď zakoupit nebo si jej pronajmout ve vaší porodnici. Určitě se vám bude s tímto monitorem klidněji usínat.

Tipy Kafe.cz

Zdroj: Profimedia.cz

Monitor dechu Respisense

Jde o spolehlivý, přenosný monitor dechu miminka. Patentovaný vynález umožňuje přístroj použít kdykoliv miminko usne. Při zástavě dechu stimuluje dítě k opětovnému dýchání, rodiče akusticky upozorní.Výjimečný design umožňuje Respisense používat bez kabelů, pásů, pouze se upne klipsem na plínku. Lze jej použít i mimo postýlku. Přístroj je nezávislý na pozici dítěte v postýlce. Jeho funkce je oddělena od staršího dítěte nebo rodičů, kteří jsou s ním v postýlce.

Cena: kolem 2500 Kč

Zdroj: Profimedia.cz

Babysense II

Babysense II nemůže předejít nepravidelnému dechu či zástavě, ale účinně a spolehlivě kontroluje dýchání dítěte a varuje v případě změny. Neustále sleduje dýchání a pohyby dítěte. Normální dýchání a pohyby signalizuje zelenou kontrolkou, která je dobře viditelná i na větší vzdálenost. V okamžiku, kdy se dýchání dítěte zpomalí (frekvence dechu klesne pod 10 nádechů za minutu), nebo úplně zastaví, nebo když se dítě přestane hýbat po dobu delší než 20 sekund, Babysense II upozorní na tento stav hlasitým zvukovým signálem.

Cena: kolem 2600 Kč

Zdroj: Profimedia.cz

Nanny monitor dechu

Nanny chrání vaše miminko před riziky náhlého selhání dechu (SIDS), dušení či dávení. Citlivá elektronika trvale sleduje a zobrazuje frekvenci dechu dítěte. Nanny je nepostradatelný pomocník při péči o kojence s nízkou porodní váhou, rizikovými zdravotními komplikacemi, ale i o zcela zdravé miminko. Na kritický stav reaguje přístroj spuštěním hlasitého poplachu. Elektronika Nanny je napájena bezpečně dvěma tužkovými bateriemi a automaticky signalizuje slabé baterie. Snadná instalace a údržba. Nanny je certifikovaný zdravotnický přístroj dle platné legislativy EU, nevydává žádné škodlivé záření.

Cena: 2490 Kč

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky