Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Módní dress code: Ano, či ne?

Dress code
Dress code
Zdroj: F&F, www.d-mody.cz, Steilmann
Prohlédněte si všechny fotografie (13)

Jak jednoduchý má být jednoduchý oděv? Tato věta zazní jako hláška v televizním seriálu Vraždy v Midsomeru… Ano, řeč bude o ožehavém tématu „dress code“, který se nyní v Česku dřív než jindy prosazuje a má právě tolik příznivců jako odpůrců.

Existuje množství vizážistických kursů, knih o opravdové „dámě“. Současná nedbalá ležérnost je prima, svádí k napodobení, ale pro „byznys“ a státní instituce skutečně není. Nedříve si objasníme termíny, používané v globálním měřítku. Dress Code (nebo oblékací kodex) je doporučená profesní (firemní) kombinace oděvů pro muže i ženy. Underdressed – tímto slovem označujeme osobu, oblečenou pro danou příležitost příliš ležérně či nedbale. Overdressed je naopak žena nebo muž, oblečená pro danou příležitost až příliš vybraně. Obojí znejistí, snažíme se zvolit uměřený outfit pro typ akce, na který se chystáme.

Dress code

Firemní kultura

U velkých firem a státních organizací se považuje dress code za věc povinnosti, existuje dokonce cosi jako vizuální informace, podle které po zhlédnutí oblečení našeho protějšku osobu bezpečně zařadíme do jisté pozice. Odcházet do práce adekvátně oblečený mimo jiné znamená: dekolty a krátké sukně nemají naději, komerční móda je to, oč tu běží. Současná móda (zahalená) tomuto trendu nahrává… Doporučujeme jistě dávat přednost dobrému materiálu, ze kterého si můžeme dovolit úzkou sukni ke kolenům, která vám bude slušet. Můžeme vyzkoušet vestičku, kalhoty s puky…

Musíme dbát také o svoji druhou kůži, spodní prádlo, nenosíme tanga nebo jiné prádlo, které se na těle „rýsuje“. Označení přijatelné oblečení pro zaměstnání má bezpočet podob: žena nemá působit vyzývavě, sama (nebo s pomocí vizážistky) by si měla vytvořit kompatibilní šatník na profesní sféru dne. Dávno už neplatí, že jde o tmavý kostým s bílou blůzou, spíš je dobré si říct, co rozhodně ne! Pamatujte, že oblečení s vyšším počtem kombinací vítězí! Rozhodně můžeme jako trefu do černého hlasovat pro aktuální vzhled blejzrů, které působí v rovnováze žensky i profesně.

Dress code

Zlaté pravidlo

Chcete jediné pravidlo, kterým se můžete při oblékání denně řídit? Tady je – platí úměra – méně znamená více. A pokud zvládnete po pohledu do zrcadla úskalí odvážnější elegance, jste přesně tam, kam vám dress code „dovoluje“ jít. V oblečení do zaměstnání nemáme v Česku skutečně zcela jasno, manažerky často nepůsobí klidně a funkčně, jak to má být. Proto mnoho firem, které nemají zaměstnance uniformované, přistupuje k vydání závazných pravidel, „desatera“, povoleného oblékání pro jisté pracovní pozice.

Dress code

Kritéria atraktivity

Atraktivita má jiná měřítka pro náš každodenní pobyt v bance a na večerní firemní party. Přes den máme jen částečnou možnost svou osobnost vyjadřovat. Je těžké nesnažit se přebíjet možný obchod, jednání vlastními půvaby. Ale jde to! Byznys móda je náročná na upravenost, vyžehlenost, celkovou sladěnost od A do Z. Jisté uvolnění existuje, ale nepřekročitelné hranice též. Byznys styl má své počátky v hospodářském rozmachu ve dvacátých letech 20. století, kdy se kompletně změnil přístup v dámské módě. Moderní žena se zamilovala do krátkých vlasů i sukní. Tehdy se také „narodila“ koncepce odívání do kanceláře…

Tip KAFE.cz

Svým oblečením vysíláte nonverbální kód. Váš vzhled by měl být na hony vzdálený jakékoliv vulgaritě a smyslnosti, nesvádíte totiž – ale výkonně pracujete. Proto nic provokativního. To je jeden z možných univerzálních překladů dress codu. Nesnažte se být ve dne sexy na plný úvazek… Dekolt a další rafinovanosti jsou povolené na vyhlášených firemních večírcích. Tam může vaše manažerské poslání přebít karta ženskosti.

Dress code ANO a NE

 ANO  NE
 • Sukně a sako ve sladěných barvách
 • Šaty
 • Komplet: šaty se sakem či bolerkem
 • Sukně (nanejvýš 10 cm nad kolena!)
 • Punčochové kalhoty
 • Jemné líčení
 • Zajímavé, nepříliš zdobné doplňky (kabelka, bižutérie či šperk, boty)
 • Halenky, svetříky, praktické twinsety
 • Obepnuté džíny nebo sukně
 • Poloprůhledné materiály
 • Obnošený vzhled
 • Velké vzory a nápisy
 • Výstřihy (totéž platí pro obnažená ramena)
 • Zkrácené střihy kalhot
 • Příliš zářivé odstíny na celém outfitu
 • Vysoké podpatky (deseticentimetrové jehly)

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky