Podle studie Životní styl a obezita, je v česku obézních až 10 procent sedmiletých dětí! Řada maminek svádí tloušťku svých dětí na nemoc, kterou mají i ony. Je to pravda nebo ne? Kde hledat příčinu dětské obezity a jak jí předcházet? Poradíme vám!
Obézní rodiče? Pak i dítě…
Obezita není jen kosmetický problém. Jedná se o nemoc a u dětí je obzvlášť nebezpečná. Obézní lidé trpí celou škálou neduhů. Mají problémy s krevním tlakem, jsou ohroženi infarktem a přetížením srdce. Zadýchávají se, zlobí je klouby, bolí je záda. Cukrovka číhá za rohem. Některé rodiny si předávají mizerné stravovací návyky z generace na generaci. U dítěte, které má oba rodiče obézní, je až 70 % šance, že bude obézní také. Pokud má nadváhu jen jeden rodič, vyhlídky dítěte na tloušťku se snižují na 40 %. Přestože existují poruchy metabolismu, při kterých tloustne dítě snad i z vody, na většině malých tlouštíků se podepsali rodiče.
Začněte už u miminek
Maminka, která v dobré víře překrmuje své dítě a tetelí se radostí jak krásně papá knedlíky, nedělá zrovna nejlépe. Není ani výjimkou, že už maličké děti vidíte v rychlých občerstvením jíst hranolky, párky v rohlíku, hamburgery, sladkosti a uzeniny. Jenže tuková tkáň se vyvíjí právě v dětství. Matky tedy rozhodují o tom, kolik tukových buněk si dítě vyrobí. Pozor, tukové buňky už nikdy samy nezmizí, při pozdějších pokusech o redukci váhy pouze zmenší svůj objem. Neustále ale čekají na šanci se znovu nafouknout…
Vše je o životosprávě
K snídani rohlík s máslem a paštikou, nebo marmeládou. K obědu smetanová omáčka s knedlíkem a k večeři párek s hořčicí. Mezi tím bonbony a sušenky. K pití litry silné šťávy a limonády. Není divu, že si podobné dobroty dítě zamiluje. A není ani divu, že když ho později budete chtít přeučit na zdravější stravu, už to jen tak nepůjde. Není snazší naučit dítě jíst zdravá jídla od začátku? Přitom stačí přidat zeleninu a ovoce ke každému jídlu.
Dbejte také na pohyb
Ruku v ruce – s rozvojem počítačové techniky, kráčí i stoupající trend dětské obezity. Kolik dětí dává přednost hrám na PC, nebo chatování? Právě na děti, které sedí s pytlíkem brambůrek a čokoládou před monitorem, čeká pravděpodobně přezdívka »buřt«.
Kafe.cz zjistilo: Co na to odborník?
Ulrika Barčáková, Dětská obezitologická ambulance při Dětské poliklinice FN Motol:
Je možné o obezitě mluvit už u miminek či batolat?
„U miminek nemluvíme o obezitě. Odborný termín pro miminko s »faldíky« je pastózní kojenec. Tam samozřejmě záleží na způsobu výživy, zdravotním stavu děťátka, životním stylu rodiny a v neposlední řadě na genetické výbavě. V zásadě platí, že v tomto věku žádnou redukční dietu nepraktikujeme a nepoužíváme ani nízkotučné mléčné výrobky. O to důrazněji musíme rodiče upozornit na možná rizika a naučit je, že jídlo u dětí do druhého roku nepřisolujeme a nepřislazujeme! Kromě jiného platí i striktní zákaz bonbonů, které kromě obezity mohou způsobit dušení děťátka! Dovolujme dítěti, aby si samo určilo množství jídla. Důležité je zabezpečit papání v klidu, bez zbytečných ruchů, nejlépe ve speciální dětské židličce s námi u stolu. K jídlu můžeme děťátko něžně pobízet, ale pozor, nikdy nenutit!“
Co mohou rodiče udělat proto, aby jejich děti nadváhou pokud možno netrpěly?
„V raném věku platí, že mateřské mléko je nejlepší způsob výživy. Od narození do ukončeného 6. měsíce dítěte je jím potřebná výživa pokryta zcela výhradně. Po ukončení této mléčné životní etapy začínáme zavádět příkrmy. Obvykle je prvním jídlem zelenina, a to jednodruhová. Do jednoho roku věku nepodáváme pro příliš vysoký obsah bílkovin tvaroh. Zásadně nic nepřislazujeme a nesolíme. Vůbec nemusíme mít strach, že by to našemu děťátku nechutnalo. Chuťové buňky u miminek jsou velmi citlivé a vnímají velmi intenzivně různé chutě i bez přísad.“
Co je potřebné v batolecím období?
„U dětí ve věku od jednoho až do tří let, probíhá růst ve srovnání s kojencem pomaleji. Prodlužují se končetiny, ubývá tělesný tuk a začíná se vytvářet více svaloviny. Dítě začíná chodit. Energetická potřeba je však nižší než u kojence na jednotku hmotnosti. Do jídelníčku v tomto věku nepatří sladké pečivo, čokoláda, cukrovinky ani zmrzlina či sušenky. Ani nápoje nesladíme. Jídlo přisolujeme minimálně anebo vůbec. Pozor na reklamu, kde se vytváří klamná iluze o zdravém potenciálu různých potravin či nápojů speciálně pro děti. Pravda je často taková, že jde o potraviny pro děti zcela nevhodné.“
Zdroj: www.evalabusova.cz/rozhovory/u_barackovou.php