Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Mikrovlnka: na čem šetřit a na čem ne?

Zdroj: Archiv výrobců, Profimedia.cz

S nadsázkou se říká, že mikrovlnná trouba je po holících potřebách jediným, co osamělý muž potřebuje k životu. A nejen ten, dnes ji najdete snad v každé domácnosti. Pokud plánujete koupi nové mikrovlnky, poradíme vám, na čem ušetřit.

Špatné umístění, vyšší spotřeba

Možná vám to připadá jako nošení dříví do lesa, ale správné umístění mikrovlnné trouby je pro její fungování klíčové. A špatné umístění tohoto přístroje je specialitou Čechů! Nejčastější chybou je instalace do uzavřené police, v níž vypadá jako vestavěný spotřebič. Jenže mikrovlnná trouba nepotřebuje místo jen za svou zadní částí, ale po všech stranách! V opačném případě bude blokován přísun a odtah vzduchu a přístroj nebude fungovat správně. Lepší volbou je tedy postavení mikrovlnky na jednoduchou polici. Přístroj by také neměl stát na lednici. Ta se snaží chladit a mikrovlnka ohřívá, což je velmi špatná kombinace. U obou přístrojů tak vzroste spotřeba a vy rozhodně neušetříte!

Zdroj: Archiv výrobců, Profimedia.cz

Tip Kafe.cz

Digitální mikrovlnka? Proč ne!

Při nákupu mikrovlnky vždy zvažte, zda se spokojíte se složitějším manuálním ovládáním, anebo zda je pro vás praktičtější digitální displej. Na něm totiž přesně uvidíte, jak dlouhý čas do konce přípravy či ohřevu jídla ještě zbývá. Ceny u digitálních mikrovlnek jsou o něco vyšší, ale zároveň vám nahradí i kuchyňské hodiny. Například mikrovlnná trouba LG MS1947C (19 l, 800 W) vás vyjde na 1 749 Kč.

Nešetřete na objemu

Velikost přístroje se uvádí v litrech, což je vnitřní objem. Na trhu se běžně setkáte s nejmenšími mikrovlnnými troubami o objemu 13 litrů, což je pro běžnou rodinu trochu málo, pro jediného člověka však může stačit. Pro dvou a vícečlennou rodinu by měla mít mikrovlnka objem minimálně 17 litrů. Dalším kritériem výběru je velikost otočného talíře. Pokud si toužíte připravovat třeba i pizzu, hledejte přístroj s větším talířem a na tomto kritériu nešetřete. Pak už se stačí podívat na to, jakým směrem se otevírají dvířka, jestli zprava doleva, nebo shora dolů. Vyberte to řešení, které lépe odpovídá místu, kam mikrovlnku umístíte.

Zdroj: Archiv výrobců, Profimedia.cz

Tip Kafe.cz

Hodí se vám gril?

Čím více funkcí bude mikrovlnka mít, tím vyšší bude i její cena. To platí například o grilu. Před nákupem zvažte, zda jej doma opravdu potřebujete. Pokud jej totiž máte například jako součást sporáku, možná se bez něj obejdete a ušetříte. Například mikrovlnnou troubu s grilem AEG MCD2540EM (25 l, 1400 W) pořídíte za 3 399 Kč.

Prohlédněte si štítek!

Pokud hodláte v mikrovlnce jen hřívat jídlo, bohatě vám stačí přístroj s výkonem okolo 800 W. Vyrábějí se i přístroje s menším výkonem, často levnější, na ohřátí jídla však u nich spotřebujete zpravidla více energie. Zvažte proto vždy poměr výkonu a ceny. Pokud hodláte používat přístroj i na pečení, sáhněte po takovém, který nabízí výkon v rozmezí 1000 až 1250 W. I tady platí: prohlédněte si dobře energetický štítek, který prozrazuje, jak velkým žroutem elektřiny konkrétní mikrovlnka je.

Zdroj: Archiv výrobců, Profimedia.cz

Tip Kafe.cz

Ušetřete na zdravém vaření

Pokud vás láká zdravé vaření, například v páře, nemusíte si kvůli tomu pořizovat další spotřebiče. Stačí si koupit multifunkční mikrovlnku, která to zvládne sama. V tomto případě se investice vyplatí – můžete totiž nejen ohřívat jídla, ale také grilovat, crispovat, péct apod. Multifunkční mikrovlnnou troubu Whirpool JT369SL koupíte za 8 499 Kč.

Tipy, jak vyčistit mikrovlnku:

Horká voda na špínu

Na zaschlé části jídla vyzrajete tak, že do přístroje vložíte hrnek s vodou a dvě minuty ho ohříváte. Pokud je špína hodně zaschlá, prodlužte dobu ohřevu klidně na pět minut. Funguje to tak, že se uvnitř vytvoří pára, díky které poté, co trouba vychladne, odstraníte zaschlé zbytky potravin vlhkým hadrem.

Citronem na pachy

Máte-li pocit, že mikrovlnka nepříjemně zapáchá, vložte do ní hrnek s vodou a přidejte do ní dvě lžičky sody, nebo pár kapek citronu. Pach odstraníte také přidáním octa.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU