Neštovice pravé

Pravé neštovice byly kdysi pro obyvatelstvo Evropy vskutku smrtící hrozbou. Například v minulém století znamenaly pravé neštovice smrt pro 300 až 500 milionů lidí z celého světa. Pravé neštovice byly nicméně první, ale také jedinou nemocí, kterou se dodnes podařilo celosvětově vymýtit, přesněji poslední nakažený člověk byl evidován v roce 1977. Jelikož od té doby nebyl žádný případ nakaženého člověka znám, ve velkém počtu zemí se skončilo s očkováním proti této chorobě.

»Dětská nemoc« - plané neštovice

Jiná je však situace u planých neštovic. Jistě mnoho z vás v dětství tuto nemoc prodělalo (proto se jí také někdy říká »dětská nemoc«). Ten, kdo již nemocný byl, zcela určitě zná velmi nepříjemné projevy této nemoci, kterými jsou zejména svědivé vyrážky na kůži, horečka a také pocení. Jsou známy i případy, kdy kvůli vypuknutí epidemie planých neštovic na základní škole, musela být celá škola několik dní zavřena.

Úleva – nemůžeme je mít dvakrát!

Zajímavostí a specifikem této nemoci je, že po uzdravení již člověk planými neštovicemi nemůže být nikdy nakažen. Problémem však může být, když onemocní novorozenec nebo starší člověk. Tam lze očekávat dlouhodobější průběh nemoci s nesnadným léčením. Povětšinou jsou nemocní léčeni různými mastmi, genciánovou violetí nebo tekutými pudry, které dokáží omezit nejnepříjemnější projev nemoci, tedy vyrážku.

Je to vážné?

Samotná nemoc není sama o sobě nějak vážná, je však velmi nepříjemná a navíc je v ní obsaženo jedno podstatné riziko. Vyrážka při neštovicích se projevuje jako maličké puchýře, při jejichž poškození hrozí, že kůže bude infikována nějakou další infekcí, takže je lékaři důrazně doporučováno se neškrábat. Vyžaduje to sice velikou trpělivost, ale při aplikaci masti nebo pudru vyrážky obvykle rychle ustoupí. Celá nemoc trvá zhruba týden až dva.

Kafe.cz doporučuje