Mé dítě a sex: Kdy má začít?

Je na něj už pozdě nebo ještě moc brzy? Vědci radí: Buďte průměrní. Tedy alespoň co se startu do sexuálního života týče. Lidé, kteří začínají moc brzy nebo moc pozdě mohou mít v pozdějším věku sexuální problémy, ale nic není ztraceno.

Hlavně nevyčnívat?

I tak by se to dalo říci. Začátek aktivního sexuálního života patří k nemnoha oblastem, v nichž se vyplácí být naprosto průměrný. Proč je tomu tak? Na to hledali odpověď američtí vědci. Sexuologové z univerzity v New Yorku schraňovali data více než deset let. Přesně tak dlouho trval výzkum, který sledoval souvislost mezi věkem, v němž dochází ke ztrátě panictví či panenství a sexuálním zdravím.

Tak kdy?

Co vlastně znamená, když se v tomto kontextu řekne průměrný věk? Většina respondentů začala se sexem ve věku 17 nebo18 let. Příliš raný start do sexuálního života je podle vědců ve čtrnácti letech. Naopak příliš pozdní věk je od 22 let výše. Začínat by se tedy mělo až několik let po pubertě, nejlépe mezi 17. až 20. rokem.

Nejčastější problémy, když se začne »mimo průměr«

Moc pozdě

Začínat později představuje jistý problém. Většinou takový člověk nebude mít (a asi ani neměl) vstřícný vztah k sexu a pravděpodobně také skončí dříve, ale důvod může být i takový, že jednoduše nepotkal správného partnera a až ho potká, může být vše v pořádku. Z průzkumu vyplývá, že převážně muži, kteří začali příliš pozdě nebo naopak příliš brzy, si v pozdějším věku začali stěžovat na problémy s erekcí a dosažení orgasmu. „Odkládání začátku sexuální aktivity ohrožuje rozvoj emocionálních a mezilidských dovedností, které jsou klíčové pro uspokojení sexuálních funkcí,“ říká vedoucí vědeckého týmu profesor Theo G.M. Sandfort.

Moc brzy

Naproti tomu muži a ženy, kteří začali příliš brzy, jsou podle vědců náchylnější k častějšímu střídání sexuálních partnerů a mají větší problémy s navazováním dlouhodobějších vztahů. Může totiž dojít k psychologickému zafixování sexu jako tělesnému prožitku bez lásky, a to je málo.

Hlavně, že vůbec: Andrea a Michal

Andrea si našla přítele a zrovna čerstvě oslavila osmnácté narozeniny. Měsíc se poznávali a měli na sex už opravdu chuť. Michal sice nebyl panic, ale o tom, že bude pro Andreu „ten první“, věděl. Fyzicky se postupně poznávali díky neckingu a pettingu (jde o maximální využití rukou při uspokojování partnera. To je vhodná metoda sexu pro mladistvé, která pochází z poválečného období z USA, kde se prováděla přímo masově. Necking označuje laskání na hrudi a petting laskání ve spodních partiích). Když ale zkoušeli se pomilovat, měli problém s vniknutím. Michal byl již z několikanásobného zkoušení nešťastný, protože si připadal neschopně a Andrea se navíc bála, že jí Michal kvůli její nezkušenosti opustí.

Rada

Zbytečné obavy. Pokud se partneři skutečně milují, měli by si o věci otevřeně promluvit. Nutno dodat, že pár zkoušel pouze Misionářskou polohu a ta, jak se zdá, nebyla pro ně ideální. Další možností je tzv. Poloha na koníčka. Dívka si tak sama může regulovat pohyby podle sebe a docílit co nejmenší bolestivosti. V každém případě platí trpělivost na obou stranách a co největší míra uvolnění partnerky.

Mohu svému dítěti pomoci?

Fyzicky těžko :-), ale první sex je dosti intimní otázka, kterou je potřeba s dítětem probrat. Neměli byste si ale počínat nijak neurvale a vyvarovat se slov jako „nesmíš“ a „musíš“. Dobré je uvézt třeba vlastní případ (pokud by mohl jít příkladem a dceři či synovi pomoci). Obvykle se říká, že o prvním sexu je dobré, aby mluvila matka s dcerou a otec se synem, ale to v žádném případě nemusí být dogma. Pokud máte pocit, že váš potomek už je v tom správném věku a v jeho životě se objevil někdo důležitý, vůbec se upřímnému rozhovoru nebraňte. Uvidíte, že to jednou ocení.