Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Máte neklidné miminko? Určitě vyzkoušejte pevné zavinování!

Máte neklidné miminko? Určitě vyzkoušejte pevné zavinování!
Máte neklidné miminko? Určitě vyzkoušejte pevné zavinování!
Zdroj: www.svetzavinovacek.cz

Některé maminky mají k zavinování děti výhrady, obávají se, aby svému malinkému děťátku neublížily, aby jej třeba nějak neomezovaly. Opak je pravdou! Zavinování je pro děti přínosné, uklidní je, mohou v klidu a delší dobu spinkat a to jistě ocení i rodiče.

1. Co je to pevné zavinování?

Pevné zavinování je speciální druh zavinutí miminka a znamená relativně pevné fixování děťátka pomocí čtvercové pleny nebo šátku. Miminko je přitom do šátku zavinuto způsobem, který limituje pohyb ručiček i nožiček. V Evropě se hojně užívalo do poloviny 19. století, a to nejen na dobu spaní. Vycházelo se z předpokladu, že tělo miminka není dostatečně stabilní a pevné zavinutí je správně fixuje.

Zdroj: www.svetzavinovacek.cz

Na obrázku je znázorněn klasický způsob pevného zavinutí děťátka s využitím čtvercové mušelínové pleny aden+anais. Miminko je pevně fixované, pohyb ručiček i nožiček je do velké míry omezen.

V současné době je tento tradiční způsob zavinování miminka znovu objevován, řadou odborníků doporučován a jak uvádíme níže, v některých případech je pro rodiče neocenitelným pomocníkem při zklidnění často plačících a neklidných miminek.

POZOR: Nesměšujme pevné zavinutí děťátka pomocí čtvercové zavinovačky/šátku s používáním tzv. klasické zavinovačky. Mezi pevným zavinutím a použitím např. rychlozavinovačky je velký rozdíl a každý typ zavinutí je tak vhodný pro jiné účely.

2. Kdy je pevné zavinutí vhodné a kdy ne

Zavinovat miminka pevně je vhodné jednoznačně u miminek, která jsou:
- Extrémně plačtivá.
- Špatně usínají a v noci se často budí.
- Jsou předčasně narozená.

Pevné zavinutí se nedoporučuje u miminek, která:
- Mají problémy s vývojem kyčelních kloubů (zde doporučujeme zavinovačku, která fixuje jen horní polovinu tělíčka a umožňuje nožičkám volný pohyb).
- Trápí je tříměsíční kolika.
- Jsou nemocná, mají zvýšenou teplotu a hrozí riziko přehřátí.
- Zavinování nesnesou. Části miminek je pevné zavinutí nepříjemné a ani po několika pokusech si na pevné zavinutí nenavyknou.

Zdroj: www.svetzavinovacek.cz

3. Jak zavinovat správně?

Pevné zavinování se mnohým na první pohled zdá obtížnější, než ve skutečnosti je. Nejlepším způsobem, jak si zavinování osvojit, je natrénovat jej již v porodnici, s porodní asistentkou, které miminka ve většině porodnic pevně zavinují a mají cvik.
Pokud se pro pevné zavinování rozhodnete později, můžete trénovat např. na panence dle tohoto videa, které po maminky připravila americká firma aden+anais, dlouholetý výrobce luxusních mušelínových zavinovaček.

4. Jakou zavinovačku/plenu vybrat?

Při výběru vhodné zavinovačky pro pevné zavinutí je dobré zvážit, zda chci používat klasickou čtvercovou zavinovačku/plenu nebo se rozhodnete pořídit některou z moderních elastických zavinovaček/kokonů. Každá varianta má svá pro a proti.

Klasické čtvercové pleny

Klasické čtvercové pleny mají mnohostranné použití. Nemusí sloužit nutně jen k zavinování, ale použijete je i jako podložku nebo dečku. Pevnost můžete regulovat podle aktuální potřeby. Fungující zavinování do čtvercové pleny vyžaduje cvik.

Zdroj: www.svetzavinovacek.cz Elastické (chcete-li) easy zavinovačky

Elastické kokony mají velice jednoduché použití (proto se jim někdy říká „zázračné zavinovačky“), ale pevnost utažení není možno 100% regulovat. Jsou vhodné u dětí, které nesnesou pevné utažení celého tělíčka a potřebují fixovat pouze ručičky – mnoho miminek se v noci budí díky nekoordinovanému pohybu ručiček. Aby však tyto zavinovačky dobře fungovaly, musíte zvolit správnou velikost. Větší kokon svou funkci nesplní, protože bude příliš volný, malá velikost bude miminku nepříjemná.

Až se rozhodnete, který z výše uvedených typů je pro vašeho novorozence vhodný, zvažte také materiál. Tento by měl být:


- Prodyšný, aby se miminko nepřehřívalo.
- Přizpůsobený ročnímu období a teplotě v místnosti.
- Certifikovaný pro dětskou pokožku.
- V provedení BIO, pokud má miminko citlivou pokožku nebo u něj hrozí riziko alergií.

5. Závěrečná doporučení

- Pokud si nejste jistí, zda je pevné zavinování pro vaše děťátko vhodné, konzultujte tuto metodu s vaším praktickým lékařem, porodní asistentkou, popř. fyzioterapeutem.
- Nezavinujte pevně, pokud je miminko nemocné. V tomto případě použijte raději klasickou zavinovačku na stuhy nebo rychlozavinovačku.
- Nezavinujte pevně, pokud je to miminku nepříjemné. Na zavinování si miminko musí navyknout, ale zpravidla po týdnu je rodičům jasné, zda pevné zavinutí vyhovuje nebo ne.

Více informací najdete na: www.svetzavinovacek.cz

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky