Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Máte nadváhu? Tohle způsobíte svým dětem

Zdroj: profimedia.cz

Máte pár kilo navíc? Pak je třikrát častější šance, že budete mít i děti s nadváhou! Právě to totiž vyplynulo z nedávného průzkumu projektu Žij zdravě. A proto je třeba žít zdravě a hlavně... o všech těchto nástrahách vědět. Nikdy není pozdě změnit životní styl!

Průzkum preventivního projektu Žij Zdravě, který proběhl na sklonku loňského roku mezi více než 2 000 respondenty, přinesl šokující informace! Obézní rodiče mají z poloviny také obézní děti. Výzkum byl provedený ve spolupráci s odborníky III. interní kliniky 1. LF UK a VFN Praha a za podpory VZP ČR a my vám přináším jeho výsledky.

Obézní rodiče = tlusté děti

 • Dle výzkumu Žij Zdravě mívají obézní rodiče 3x častěji děti s nadváhou až obezitou. Pokud jsou obézní oba rodiče, pak je jejich potomek ve 46 % případů také obézní.
 • Tělesná výchova ve školách vede chlapce ke sportu, ale dívky spíše odrazuje, proto je potřeba klást důraz na výchovu v rodině. Výzkum Žij Zdravě potvrdil, že zde platí pravidlo, že aktivní rodiče mívají aktivní děti.
 • Krizovým bodem bývá věk mezi 16 až 20 lety, kdy necelá třetina dívek skončí s výkonnostním sportem úplně. U chlapců je situace lepší, ale okolo 25 let se sportovní aktivita snižuje obecně, a to z důvodu nedostatku času.

Zdroj: profimedia.cz

Sportovci tloustnou méně

 • Čím vyšší je hodnota BMI, tím méně hodin týdně trávíme pohybovou aktivitou. U obézních je významně vyšší podíl těch, kteří nevykonávají žádnou pohybovou aktivitu, a to zhruba 30 %.
 • Tloustneme všichni, ale sportovci méně. Ti jsou dokonce schopni si v průběhu života udržet normální váhu. Pozitivní vztah ke sportu je potřeba budovat od dětství, stejně jako návyky ke zdravému životnímu stylu.
 • Výzkum Žij Zdravě zjistil pět nejčastěji provozovaných sportů v České republice: cyklistika, fotbal, aerobic, fitness a plavání.
 • Pořiďte si kolo! V rámci průzkumu Žij zdravě vyšlo najevo, že skutečně efektivní na přebytečná kila je jízda na kole. Výzkum potvrdil, že sedavé zaměstnání nemá souvislost s vyšším BMI.

S věkem přibývají i kila

 • Váhový přírůstek přichází s přibývajícím věkem. Do třicítky se tolik nepřibírá, ale pak to začne… Ve výzkumu Žij Zdravě se ukázalo, že ve věkové kategorii 18 až 30 let má 64 % lidí normální váhu, oproti tomu u lidí nad 50 let má 40 % nadváhu a více jak třetina trpí obezitou.
 • Se stoupajícím věkem, ale také indexem BMI, se snižuje vnímání kvality života. K tomuto faktu se váží zdravotní komplikace, které přímo souvisejí s obezitou. Dle výzkumu Žij Zdravě jde o vysoký krevní tlak, téměř polovina obézních trpí hypertenzí a pětina obézních trpí diabetem.

Zdroj: profimedia.cz

Ženy versus muži

 • Vzdělanější ženy trpí méně nadváhou a obezitou. U mužů není závislost BMI na vzdělání v podstatě žádná, vyšší hodnoty jsou jednoznačně dány nedostatkem pohybu.
 • Společensky přijatelnější je muž s nadváhou nežli obézní žena. V případě obezity je zastoupení žen a mužů přibližně stejné, 23 % žen a 21 % mužů je dle BMI obézních.
 • Negativní vliv nadváhy a obezity se netýká pouze zdravotního hlediska, ale zasahuje do všech oblastí života. Výrazně ovlivňuje spokojenost s pracovním výkonem, s osobními vztahy, se sexuálním životem a se sebou samým. Zhruba 27 % obézních trpí depresemi a více jak třetina necítí dost energie pro každodenní život.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Horoskop na 8. - 14. 6.

Jak se vám bude dařit v lásce? A co zdraví? Budou se vás držet peníze? A co váš sexuální život, bude uspokojivý? Co na to říkají hvězdy? Čtěte náš…

Akční letáky