Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Matce jsem nestačila říct, že jí odpouštím. Zemřela, než jsem to udělala

Zdroj:

Moje máma byla odjakživa generál. Všechno klapalo podle ní, táta byl pod pantoflem a my děti musely poslouchat jako hodinky. Samozřejmě jsme se bouřily. Nejvíc já.

Dodnes si na ty výprasky vařečkou vzpomínám. Kolikrát jsem měla zadek jako pavián a ve škole si nemohla ani sednout.

Šanci ke smíru promarnila matka, nikoli Magda!

Odpovídá PhDr. Petr Šmolka, psycholog

  • Podle starých Toltéků si prý děti vybírají své rodiče, jimž se narodí. Tato myšlenka je bezesporu hezká, obávám se však, že kdyby byla pravdivá, spousta rodin by zůstala bezdětná. Asi včetně Magdiny maminky.
  • Je sice pravda, že ne všechny děti jsou plánované a chtěné, nicméně je projevem vztahového barbarství, pokud jim rodiče cosi takového byť jen naznačí. Natož aby je obviňovali, že si kvůli nim „zkazili život“.
  • Je dobře, že si Magda našla svou cestu: odešla z domova, vystudovala a založila rodinu. Nikdo by se nedivil, kdyby kontakty s matkou zcela ukončila. Místo toho se ji snažila pochopit a omlouvat, a když bylo nejhůř, nabídla jí azyl. To lze z její strany chápat nejen jako akt dobré vůle a ruku podanou ke smíru, ale zároveň i jako osobní statečnost.
  • Ne ona, matka nechala tuto šanci utéct mezi prsty! Zase si našla svou oběť, tentokrát vnoučka. Bylo by úplně přirozené, pokud by Magda hájila své mládě a pokusila se matku vykázat do „pryč“. I kdyby to „pryč“ mělo na dveřích nápis Léčebna následné péče či Domov pro seniory.
  • Magda si opravdu nemá co vyčítat. Ona, vůči níž se matka chovala vždy nejhůř, se o ni nakonec postarala. Když dá toto všechno na pomyslnou misku vah a na druhou položí ve spěchu odmítnuté gesto smíru pár hodin před matčinou smrtí, pak je to jasné: tady na zemi udělala pro matku, co mohla. A pokud je věřící, tak i tam někde nahoře nepochybně dobře vědí, kdo je věřitel a kdo dlužník.
  • Usmíření na smrtelné posteli se hezky vyjímá na konci romantické telenovely. V životě to však je jinak. Zvlášť, když ani netušíme, že lože by již záhy mohlo být smrtelné.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky