Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Cindy věděla, že bude mít postižené dítě, jak moc se ale dozvěděla až po porodu

Cindy má naštěstí oporu ve svém muži
Cindy má naštěstí oporu ve svém muži
Zdroj: instagram
Cindy má naštěstí oporu ve svém muži

Když Cindy lékaři sdělili výsledek ultrazvukového vyšetření ve 20. týdnu těhotenství, neuvědomovala si, o jak závažné postižení se jedná. Sami lékaři nebyli schopni s jistotou rozsah postižení určit. Cindy s manželem do posledních dnů těhotenství věřili, že bude jejich dítě, navzdory nepříznivým prognózám, žít.

Cindy s Georgem věděli, že jejich dítě nebude vypadat tak, jako ostatní zdravé děti. Věděli, že bude mít jejich syn krátké končetiny a zakřivenou páteř. Věděli také to, že je toto postižení nevratné a nikdy v dospělosti nedosáhne větší tělesné výšky. I přes nepřízeň osudu a verdikt lékařů, že malý Brady nebude po porodu schopen života, se prognóza lékařů nenaplnila. Brady sice nebyl schopen po narození bez přístrojů dýchat, ale žil. Bojoval a jeho rodiče s ním.

Lékaři Bradymu s konečnou platností diagnostikovali diastrofický dwarfismus, což je dědičná porucha enchondrální osifikace, tedy porucha přeměny uvnitř chrupavky na kost. Člověk s tímto postižením se vyznačuje trpasličím vzrůstem s krátkými končetinami, trupem a výškou v dospělosti 80–140 cm. Dochází k deformaci končetin a páteře, postižení ušních boltců a průdušnice. Dalším znakem je tzv. „cherubínský“ obličej – plnost kolem úst, krátký nosní můstek, široké nozdry a střední část nosu, rozštěp patra, zmenšená dolní čelist, obtížné dýchání, chrapot. Intelekt je u tohoto postižení zcela normální.

Brady se svým postižením od narození statečně bojoval. Po odpojení z dýchacího přístroje se musel naučit přijímat potravu, což bylo přes rozštěp para obtížné. Prošel si řadou operací. I když je korekce deformit obtížná, díky pokrokům moderní medicíny lze částečně Bradymu od jeho trápení ulevit.

Rodiče malého Bradyho stále čelí nepříjemným dotazům okolí, proč přivedli dítě s takovým fyzickým postižením na svět. Brady však kromě odlišného vzhledu žádnou jinou poruchou netrpí. Je velmi chytré a bystré dítě. Svým intelektem předčí své vrstevníky. Brady je skoro nezávislý na pomoci druhých a jeho rodiče věří, že bude jednou žít normální život a vystuduje univerzitu, o které už mluví teď.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky