Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Marcela: Dcera byla znechucená naším manželstvím, udělala hroznou hloupost!

Děti jako příčina rozvodu
Děti jako příčina rozvodu
Zdroj: Shutterstock
Děti jako příčina rozvodu

Rodina by měla fungovat jako celek. Jen těžko mohou manželé vyřešit rozpory mezi sebou, aniž by děti nezaznamenaly pnutí na domácí půdě.

Pro ženu je vždycky lepší, když na nevěru svého protějšku přijde sama. Informace zvenčí bolí o to víc. Odhalte nevěrníka dřív, než bude pozdě. Tipy najdete v galerii!

Nechci to vidět!

Moje manželství nebyla zrovna hitparáda, ale já i Jirka jsme v sobě měli zakořeněnou špetku vzájemného respektu. Nedělala jsem si naděje, že se po něm ženy neotočí a on všem zarytě odolává. I já jsem ke svému muži přišla čirou náhodou a sbalila ho v zapadlém baru. Nikdy ale neohrozil rodinu a maximálně se nám věnoval. Nebyl důvod zbytečně rozdmýchávat oheň a hnát ten přijatelný exemplář k soudu, vystavovat se krachu manželství, boxovat se s penězi, být bez prostředků a sama. Naučila jsem se přivřít oči a leccos tolerovat.

Tajemství

Děti mi nedělaly vrásky. Podařilo se nám nastavit výchovu tak, aby si vážily svých rodičů, prospívaly dobře ve škole, měly smysl pro povinnost a lásku ke sportu. Matyáš dělil svůj volný čas poctivě mezi judo a počítačové hry, Darinka pilně trénovala hru na housle a docházela na hodiny baletu. Nadané děti nám každý záviděl. S dcerou jsem měla téměř kamarádský vztah, ale poslední měsíce mě svíralo neblahé tušení, že se v jejím životě něco mění a nemá odvahu sdělit mi to na rovinu. Nechtěla jsem svou plachou holčičku nervovat, a tak jsem jen pošlapovala kolem a snažila se jí ukázat, že nemusí mít se svěřováním obavy.

Moje tušení bylo správné. Bohužel se mi nepodařilo vymámit z ní důvod dřív, než se rozhodla pro radikální řez. A ten podlomil kolena celé rodině.

Černé na bílém

"Stavte se, prosím, i s manželem tento týden ve škole. Darina dala najevo, že jí rodinná atmosféra nevyhovuje. Ráda bych si o tom promluvila." Nevěřila jsem vlastním uším a školní psycholožce přislíbila návštěvu hned ten samý den po práci. Zalarmovala jsem muže a společně jsme naběhli do kanceláře. Třídní učitelka nám dala k prostudování několikastránkovou esej. Musela jsem si jí přečíst dvakrát, aby mi došlo, že já s Jirkou jsme hlavními aktéry ponižujícího příběhu, který Darina barvitě rozepsala. Téma lásky jí bylo zřejmě proti srsti, přinejmenším v našem pojetí. Detailně popisovala, jak je láska pomíjivá, jak ve své ryzí podobě už téměř neexistuje a lidé si jí přizpůsobují k vlastnímu pohodlí, aby se vyhnuli zklamání, přivírají oči a nechají se vědomě zraňovat, jen aby nemuseli znovu stát na startovní čáře, hledat, objevovat a podléhat.

Já byla ta zoufalka, žena, co se bojí a ukrývá se v ulitě. Jirka byl trapný seladonek, který si zvyšuje sebevědomí a nemá odvahu, aby se rozhodl jen pro jednu variantu.

Pocity

Stáli jsme tam proti sobě a čelili soudu naší vlastní dcery, která pustila do éteru, jak mrzké naše manželství je. Dokud jsme o nedostatcích věděli jen my dva, měli jsme pocit anonymity. A ten byl rázem fuč. Mlčky jsme se odebrali domů, celou dobu v autě jsme neprohodili ani slovo. Darina seděla s kamarádkou v altánu a přihlouple se chichotaly. Jirka na ni vrhnul nelítostný pohled a zaplul do domu. Hodil po ní složku s esejí a poprosil jí o vysvětlení. "Tak to cítím. Nic v tom nehledej. A hlavně nehrajte divadlo, že to tak není. Nejsme s Matyášem slepí, máme oči a uši. Víme, co se kolem nás děje. Jen nás občas neslyšíte, protože jsme pro vás hloupé děti."

Dcera jako soudce

A pak udělal Jirka něco, co by mě ani ve snu nenapadlo. Já bych zalepovala rány po emočním souboji. On dal ale Darině jedinečný prostor, aby rozhodla, co dál. "Já bych v takovém vztahu asi nebyla. Celý život mi říkáte, že si mám být jistá sama sebou a stát si za svým jednáním. To, co děláte, je v rozporu s tím vším." "Máš pravdu." Druhý den brzo ráno se sbalil a odjel. Nevím, kde je ani s kým. Na stole nechal vzkaz, že zbytek věcí si vyzvedne za týden. A tak čekám. Rozbila mi dcera manželství? Mají děti vůbec právo na takové soudy? Nejsem si jistá.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky