Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Manžel pořád pracuje. Odmítá mě, dceru a vlastně všechno, co nesouvisí s prací

Zdroj:

Vzala jsem si úplně normálního prima chlapa. Jenže co začal podnikat, nezná nic jiného než práci! Všechno ostatní je pro něj jen ztráta času.

Ještě po 10 letech bylo naše manželství moc fajn. Jeden na druhého jsme se těšili, u večeře jsme si povídali a Karel vtipně glosoval všední zážitky.

Vyzkoušet, co bude zabírat!

Odpovídá PhDr. Petr Šmolka, psycholog, Poradna pro rodinu Praha 12

  • Workholismus, jinak též chorobná závislost na práci, je jedna z nejzáludnějších závislostí vůbec. Mimo jiné proto, že je společensky poměrně tolerovaná (ovšem jen do chvíle, kdy jsme nuceni sdílet s podobným „nadělením“ nejen společné jméno, ale i teritorium a životní plány).

  • Není těžké popsat příčiny vedoucí k rozvoji workholismu, mnohem obtížněji se hledá odpověď na otázku Co s tím? Antonie už vyzkoušela jednu z možností: laskavé domlouvání i přesvědčování prokládané výčitkami a platonickými hrozbami. Podobný přístup ale bývá účinný málokdy. Také zde však platí univerzální pravidlo Když tohle nezabírá, zkus něco jiného.

  • Náročné, kupodivu ale poměrně účinné bývá okázalé ignorování. Partnerka workholika si svůj život začíná organizovat bez ohledu na něj: nevyčítá ani se neptá, má zdvořilý odstup. Sice mu neodpírá stravu, nesnaží se demonstrativně neprat jeho špinavé košile, jen s ním prostě nepočítá. Podle možností si zajistí výpomoc třetích osob – paní na úklid apod. Pokud má sama zájem o sex, tak partnera „použije“; zde by byla výpomoc třetích osob přece jen riskantní. Workholik může její změnu krátkodobě vítat, pak ale zpravidla znejistí a začne se sám zajímat.

  • Další možnost je jasně formulované ultimátum: buď změna (léčba), nebo konec. S ultimáty bychom však měli nakládat s rozvahou a uchýlit se k nim, teprve když víme, že bychom byli s to hrozbu v nich obsaženou splnit. Napomoci však může i pouhá náhoda. Takový krach firmy nebo středně těžký infarkt dokážou občas „pravé divy“! To je ovšem řešení, kterému není radno napomáhat.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky