Zaměstnanci pozor

Je toho víc, co se vás týká. Pokud vyrazíte na služební cestu, dostanete vyšší stravné (o 2 až 7 korun - podle toho, jak dlouho bude vaše služební cesta trvat). Kdo jede pracovat na Slovensko, dostane o 5 Euro více (35 místo 30) - mění se i podmínky pro tankování do služebního vozu.

Do roku 2015 byl zrušen roční daňový paušál pro zaměstnance a pokud si vyděláváte více než čtyřnásobek průměrné mzdy, zaplatíte "solidární přirážku", což je 7 % z nadbytku nad čtyřnásobek průměrné mzdy.

Fyzické osoby budou do konce roku platit 15 % daň ze superhrubé mzdy.

Nezaměstnaní, kteří dosud nemají sKartu jsou povinni si ji opatřit. Totéž platí pro všechny příjemce sociálních dávek.

Studenti zaplatí

Tohle ještě není schválené, ale vypadá to, že už letos studenti od září zaplatí 2 500 až 3500 tzv. "zápisné" za semestr. Novela zákona se bude teprve projednávat, odhady odborníků hovoří o tom, že nejspíš projde. Tak si asi budete muset sehnat brigádu nebo se obrátit na rodiče...

Cenami pohne vyšší sazba DPH

Jedno procento, o které se DPH zvyšuje, pohne cenami kam se podíváte - od jídla, přes spotřební zboží, elektroniku, jízdné, potřeby pro děti, léky a v dalším kontextu i pobyty, ceny v restauracích, vstupenky... atd. Jediné, co se zdražovat zřejmě nebude, je volání, internet a SMS i další služby většiny mobilních operátorů.

Jinak se připravte na to, že všechno vyjde dráž. Třeba u knih a léků, které loni podražily o 4 %, je letošní nárůst mnohem menší.

Teplo děvče?

Ceny tepla v roce 2013 zaznamenají nárůst až 8 %. Hodně záleží na tom, z jakého zdroje je získáváte. Pokud z uhelné teplárny, tak máte smůlu, protože uhlí podraží víc než biomasa nebo plyn.

Mimochodem... Plyn vyjde asi o 3 % dráž kvůli poplatkům stanoveným EU a elektřina rovněž především kvůli příspěvkům na obnovitelné zdroje. Nejvíc připlatí oproti loňsku domácnosti, které využívají elektřinu i k topení.

A co voda?

Přichází zdražení o 5 - 10 %. Co k tomu říct? Snad jen, že úspornější je sprchovat se, než si napouštět vanu a používat myčku místo mytí nádobí pod proudem. Ale je to kontraproduktivní - čím méně vody národ spotřebuje, tím totiž vyšší ceny vodárny nasadí příští rok, aby se udržely nad vodou...

Konec sháňky po rodičích

Tak tohle byl snad největší úlet roku 2012 - k ošetření dítěte byl nutný písemný souhlas obou rodičů. Dodržovat se to pořádně nedalo, shánějte rozvedeného tatínka, když má v noci dítě čtyřicítky. Toto nařízení je začátkem roku 2013 naštěstí oficiálně zrušeno.

Když už jsme u zdravotnictví, změn je celá řada. Péče by měla být dostupnější (maximální čekací doby se dělí podle specializací), dárcovství orgánů se povoluje i od cizinců, měly by se zkrátit čekací doby na operace. Letos to také vypadá, že se konopí dostane uznání jako léčebného prostředku!

Zkrocená exekuce

Blýská se na časy, kdy budete přinejmenším vědět, co se na vás řítí. Exekuce čeká celá řada změn, jednou z nich je vaše právo na výstrahu s minimálně sedmidenním předstihem. Už vám také nemohou zabavit domácího mazlíčka, obrana proti exekucím bude snazší a pokud si exekuce sloučíte, ušetříte.

Ovšem nově pozor na plat a bankovní účet manžela nebo manželky.

Bacha, komu půjčujete klíčky od auta

Je to vlastně pohřeb "osoby blízké" v tom smyslu, že se na ni dalo celkem snadno vymluvit při předvolání k řízení za dopravní přestupek. Podle odhadů se tak zachránilo více než 60 % řidičů.

Teď to nepůjde. Budete muset říct, kdo konkrétně váš vůz řídil (nebo vám hrozí pokuta až 10 tisíc korun) a nepřijdete o body. Dopis s vyměřenou pokutou za přestupek však přijde vám a řízení bude zahájeho s vámi jako majitelem vozu.

Pokud stavíte...

... tak například na některé bazény, skleník nebo sklad na vlastní výpěstky ze zahrádky nepotřebujete stavební povolení. Novela zákona je velkorysá - zavádí 243 změn a většina z nich stavebníkům život skutečně usnadní.