Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Má vaše dítě konto? Informujte se!

Zdroj: profimedia.cz

Dáváte svým dětem kapesné? Nebo uděláte „oslíčku otřes se“, kdykoliv na vás smutně zamrkají? Zkuste jim poříit konto...

Vinetou už jim ke spokojenosti nestačí

Kde jsou ty doby, kdy děti dostávaly 10 Kč na týden a při předávání blýskavých mincí se doslova chvěly blahem. Dnešní doba i děti jsou poněkud náročnější a lízátko či návštěva kina a shlédnutí filmu Vinetou rudý džentlmen jim už k blaženým pocitům rozhodně nestačí. S touto skutečností bohužel asi nic nenaděláme, nicméně můžeme našim dětem pomoci, aby si už od prvních školních let pomalu uvědomovaly, že většina rodičů není šťastným majiteli zlatých dolů či ropných vrtů a s penězi je proto více než vhodné naučit se dobře hospodařit. A to nejen s penězi! Co se takhle umět orientovat i ve výpisu z účtu a zacházení s platební kartou?

Jde o rozmazlování?

Zdroj: profimedia.cz

Říkáte si, že pořídit dítěti vlastní konto je vrchol rozmazlenosti? Ale naopak! Vaši ratolest tak mnohému naučíte, dětská konta (např. Beruška, Rybička, Slůně, Včelička) mají takřka všechny náležitosti klasického účtu. A mezi námi rodiči - pořízením takového účtu svému dítku dáte jasně najevo, že jej považujete za svéprávnou a v jistém smyslu rovnocennou osobu.

Kam se obrátit... 

O tom, že s narozením potomka souvisí i založení konta svědčí programy finančních institucí, které takovou službu už nějakou dobu nabízejí. Jde o běžné privátní účty pro věkovou kategorii do 15 let. Pouze X konto u České spořitelny je umožněno až dětem od 10 do 15 let a konto Včelička u Raiffeisenbank. Dětské účty jsou bezplatné a umožňují běžné transakce, jak hotovostní tak i bezhotovostní, elektronické bankovnictví, výpisy z účtů a výhodnější úročení. Od deseti let může váš potomek mít vlastní platební kartu a některé banky nabízejí uzavřít pro dítě i úrazové pojištění (to už s příplatkem).

A jak dál?

Zdroj: profimedia.cz

Založení dětského konta nevyžaduje přítomnost dítěte. Stačí, když máte s sebou jeho rodný list a vlastní průkaz totožnosti, případně doklad prokazující vztah k nezletilci. Budete potřebovat také určitou hotovost na základní vklad, ta bývá totožná s minimálním zůstatkem na účtu a pohybuje se od 50 do 300 korun. U starších děti (nad 10 let), které dostanou platební kartu, PIN k ní přebírá rodič, ale kartu samotné dítě a to přímo v bance.

Co když to „zvorá“?

Bojíte se, že dítě svůj účet naprosto zruinuje? Je samozřejmě na vás, jaký finanční obnos budete svému potomkovi poskytovat a jaké limity mu na účtu nastavíte. Samozřejmě také můžete kontrolovat výpisy z účtu společně a dát tak prostor pro partnerskou debatu a užitečné rady.

Originální dárek 

Zdroj: profimedia.cz

Hospodaříte-li takříkajíc od výplaty k výplatě, možná oceníte možnost, dát v prospěch vašich dětí vždy malý finanční obnos daleko ze svého dosahu. Dětská konta lze zakládat v rozmezí 0-15 let věku dítěte. Konto pak může několik let fungovat pouze jako jakési virtuální prasátko a odkladiště „papírových“ dárků od dědečků a babiček. U většiny produktů pak po dosažení osmého roku života dítěte obdržíte dětskou platební kartu, ta skvěle poslouží nejen jako bezvadný výchovný prostředek, ale například i jako originální dárek k narozeninám. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky