Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Má dítě špatné známky? Je tu NEANA

Zdroj:

Když se má dítě naučit něčemu novému, záleží především na jeho přístupu. Čím dříve si to uvědomí, tím snáze a rychleji bude zvládat studium a požadavky, které na něho ve škole kladou. A na pomoc je tu NEANA!

O co se jedná?

Zkratka NEANA označuje metodu, která nese název »Jak NEstudovat, Avšak NAstudovat«. Možná teď kroutíte hlavou a ptáte se sama sebe, co je to za nesmysl... Tak tedy – tuto metodu lze považovat za jakýsi návod na úspěšné a efektivní učení, s nímž přišel Ing. David Gruber. Ten v naší zemi založil a rozvinul disciplíny označované jako techniky duševní práce, rychločtení a racionální čtení. Ve svých publikacích a kurzech mluví mj. o tom, jak se naučit šetřit čas, správně komunikovat a efektivně se učit. A tak přišel s metodou NEANA, kterou lze jednoduše shrnout jako návod na to, jak změnit přístup k učení od fáze, kdy se dítě přemáhá k učení s nechutí po stádium, kdy si osvojuje znalosti tak, aniž by se zaměřovalo na fakt, že se učí.

Tip Kafe.cz

Jak rozvíjet inteligenci svého dítěte

David Gruber je mj. autorem zajímavé knížky Jak rozvíjet inteligenci svého dítěte. Špičkový specialista na rozvoj komunikačních dovedností a inteligence v ní radí, jak s dětmi od 3 let do puberty zkoušet cvičení pro rozvoj tvořivosti, pro zlepšování vyjadřovacích schopností, efektivního jednání s lidmi a paměti. Naučíte je umění, jak vytrvat v dlouhodobých duševních aktivitách, jak efektivně studovat cizí jazyk, racionálně číst aj.

Cena: 149 Kč (grada.cz)

Proč NEANA?

Gruber se opírá o statistiky, které uvádějí, že pokud má jedinec problém naučit se nějakou školní látku či odborný text, minimální vliv na to má obsah textu a informací. Drtivou převahu zastává vlastní postoj k učení. Pokud se tedy potřebuje dítě či dospělý něčemu naučit, málokdy se učí kvůli vlastnímu zájmu. Většinou se objeví nechuť, protože naučit se to MUSÍ. Jeho psychika tak nastartuje obranné mechanismy, a tak když už se odhodlá, většinou se soustředí daleko méně a na zvládnutí činnosti, kterou MUSÍ, potřebuje více času a energie. Je proto potřeba odstranit nepříjemný pocit, že se musí něco naučit a namísto toho přivodit učení jakoby mimochodem.

Tip Kafe.cz

Tvořivý deník pro děti

Tato zajímavá knížka je určena pro všechny rodiče a učitele a nabízí 72 kreativních návodů i cvičení, která podporují u vašeho dítěte tvořivost, sebedůvěru a schopnosti se učit.

Cena: 133 Kč (kosmas.cz)

Jak na to?

Myšlenkou nové metody NEANA je tedy odstranění nepříjemných pocitů z povinnosti a navození učení s pozitivním, nebo alespoň neutrálním rozpoložením. Pokud chcete aplikovat tuto metodu na dítě poprvé, je podle Grubera zapotřebí jej svým způsobem oklamat. Důležitou roli sehrává totiž pocit, že se v následující činnosti nebude jednat o učení a dítě si tak nebude muset něco zapamatovat. Jedná se o jakousi školu hrou.

Tip Kafe.cz

SMS Jak vyzrát nad učením

Koho by bavilo se učit? Možná, že s touto knížečkou tomu přijdete na chuť. Učit se totiž dá i zábavně. Existují na to různé metody, a důležité je taky, kde a kdy se člověk učí, v jaké náladě, popřípadě s kým. O tom všem se můžete dočíst v knížce SMS Jak vyzrát na učení.

Cena: 89 Kč (knihyprodeti.cz)

Zahrajte si hru

Gruber uvádí jako příklad postup, kdy zadáte potomkovi nějaký text s představou, že on je učitelem, který se má připravit na to, že vysvětlí látku někomu jinému – s poznámkami, vysvětlením, příklady apod. Přitom se snažte v dítěti navodit pocit pohody a radosti, jako by se jednalo o hru. Váš potomek si při své »přípravě vysvětlení« bude v duchu představovat možné dotazy těch, kterým má látku sdělit, jejich reakce i vysvětlení pro »méně chápavé«. A tím se naučí to, co vlastně MUSEL.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky