Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Lákadlo jménem bonsaje: Jak o ně pečovat?

Zdroj: svetbonsaji.cz, bonsai-shop.cz

Bonsaje jsou okouzlující, exotické rostliny, jejichž pěstování vás zcela pohltí... Pořiďte si nějakou domů.

Možná nemáte tu možnost kochat se ze zeleně na vlastní zahrádce, a proto si kousek přírody vytvořte ve vašem bytě. Je rozdíl mezi pěstováním bonsají v interiéru nebo na venkovním prostranství. Za pokojové bonsaje jsou považovány ty z tropických a subtropických klimatických oblastí. Je možné je po celý rok pěstovat v bytě místnosti a pokud máte balkon, umístit je v létě tam.

Světlé místo a zalévání

Bonsaje jsou považovány za rostliny náročnější, a proto vyžadují zvláštní péči. Důležité je umístění na světlém místě a hojné zalévání. Pokud nemáte místo u okna, je dobré je uměle přisvětlovat speciálními svítidly. Pozornost věnujte hlavně zalévání. Bonsaj nenechte nikdy úplně vyschnout. Řiďte se barvou zeminy, ta nesmí být světlá, to by znamenalo, že je už suchá. Udržujte ji v neustálém vlhku a před zaléváním, které by mělo být spíše přerušované, zeminu nejprve pokropte rozprašovačem, pro lepší vstřebání. Vodu na zalévání nezanedbejte, neměla by být příliš studená, ideální je pokojová teplota.

Přetopený byt? Nic pro ně.

Vyhovující je pro bonsaje vzdušná vlhkost 40 až 50 %. Nevyhovuje jim tedy přesušený zimní vzduch od ústředního topení, a tak zapojte odpařovací nádoby nebo elektrický zvlhčovač vzduchu.

Zdroj: svetbonsaji.cz, bonsai-shop.cz

Nadšení pěstitelé

Pokud se pro bonsaje nadchnete, dozvíte se o nich víc z literatury, kterou najdete v každém knihkupectví, nebo na internetu. Podobných nadšenců totiž není málo. Zakoupit můžete i speciální nářadí na tvarování bonsají. Například na stránkách www.svetbonsaji.cz se můžete podělit o zkušenosti s dalšími pěstiteli.

Kafe.cz zjistilo:

Ceny bonsají se liší podle velikosti. Ty nejmenší o výšce cca 25cm, koupíte za 350 Kč. Naopak za větší, kolem 55 cm, zaplatíte i 3 500 Kč. Pro pěstování doma se hodí např. ficus retusa, serisa, či čínský jilm.

Tipy Kafe.cz:

  Zdroj: svetbonsaji.cz, bonsai-shop.cz

Kleště na bonsaje

Bonsaje je třeba také zastřihovat a tvarovat. Aby byla vaše péče dokonalá, pořiďte si speciální kleště, nebo nůžky. Originál z Japonska vás vyjde na 740 Kč.

  Zdroj: svetbonsaji.cz, bonsai-shop.cz

Miska ze šamotové hlíny

Vaše bonsaj se bude krásně vyjímat v ručně vyrobené misce ze šamotové hlíny. Je vypalovaná při teplotě 1 200 stupňů Celsia, a tak odolná, že je možné ji použít i pro venkovní bonsaje.

Cena: 500 Kč

  Zdroj: svetbonsaji.cz, bonsai-shop.cz

Podstavec pod bonsaj

Praktickým a elegantním doplňkem je i podstavec pod bonsaj. Prodává se v různých barvách i velikostech, takže si můžete vybrat přesně ten, který se k vám do bytu nejvíce hodí.

Cena: dle rozměrů, cca od 250 Kč

Zdroj: svetbonsaji.cz, bonsai-shop.cz  

Lepidlo na větve

Pokud se dáte na pěstování bonsají, určitě oceníte lepidlo na větvě. Když se vám nějaká ulomí, můžete je snadno dostat zpět na původní místo:

Cena: 249 Kč

Informace na internetu

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky