Nedostatek kvalitního spánku mění tělo neuvěřitelným způsobem

Nedostatek spánku má na nás neblahý vliv
Prohlédněte si všechny fotografie (20)

Rozhovor s MUDr. Simonou Dostálovou, neuroložkou a somnoložkou spánkové poradny, která prozradila, jaký vliv má na naše tělo nedostatek spánku. Některé neduhy přitom se spánkem nikdo nespojujeme a je to velká chyba! Řešení je totiž jednoduché, začít pravidelně a dostatečně dlouho spát.   

V galerii se dozvíte, že za mladistvým vzhledem je i pravidelný a vydatný spánek.

Zvykli jsme si hovořit o tzv. spánkovém dluhu, který provází stále více lidí. O jak alarmující problém podle vás jde?

Do jisté míry platí, že nedostatek spánku je epidemií současného světa. Každopádně hovoříme-li o spánkovém dluhu, narážíme na několik různých věcí. Máme tendenci posuzovat dobu spánku, důležitější je však jeho kvalita. Můžete mít pocit, že spíte celou noc, ale přitom trpíte nějakou poruchou, která spánek významně narušuje, aniž o ní třeba víte. Člověk, který spí byť jen pět hodin kvalitním spánkem, na tom pak může být mnohem lépe než ten, který spí osm hodin, ale nekvalitním spánkem.

Skutečně může pětihodinový spánek stačit člověku v produktivním věku k plné regeneraci organismu?

Opravdu existuje určitá skupina lidí, kteří se i po tak krátké době spánku cítí svěže, odpočatě a přes den jsou výkonní. Samozřejmě je pro většinu z nás optimální spát déle, i když ono optimum se hledá špatně. Některé zdroje udávají 6 až 7 hodin, jiné 7 až 8. Děti a adolescenti pak potřebují spánku ještě více.

Co s adolescenty, kteří neusnou před půlnocí a ráno vstávají do školy?

Je pochopitelné, že budou nevyspalí, unavení, nevýkonní, budou trpět nižší schopností učit se a koncentrovat, což vede ke zhoršení školního prospěchu. Do značné míry za to mohou špatná režimová opaření. Ale v ambulanci se setkávám i s mladými pacienty, kteří mají tzv. zpožděnou fázi spánku. Dříve zkrátka nejsou schopni usnout. Jim už bývá nutné pomoci nějakou léčbou, například podáváním melatoninu.

Jaký mívá dlouhodobý nedostatek spánku vliv na naše zdraví?

Poměrně výrazný. Poruchy nálad, tendence k úzkosti, depresím, větší sklon ke vzniku jakékoli závislosti. Známe souvislost nekvalitního spánku s kardiovaskulárními onemocněními, tedy s vysokým krevním tlakem, infarkty, cévními mozkovými příhodami. Častěji vznikají metabolická onemocnění, zejména obezita a cukrovka, ale i vředová choroba žaludku, porucha imunity…

Jeden by očekával, že ti, kteří nespí, budou vyhublí, zatímco obezitou budou trpět ti, co spí dlouho…

Je prokázáno, že organismus lidí, kteří spí málo či nekvalitně, v nižší míře vylučuje leptin, což je jednoduše řečeno hormon sytosti. Takže mají zvýšenou chuť k jídlu. Na druhou stranu lidé, kteří spí příliš dlouho, mají zase zvýšenou hladinu leptinu, což má paradoxně obdobný dopad na organismus jako jeho nedostatek.

Co dnes v praxi zajímá spánkovou medicínu nejvíce?

Z hlediska četnosti výskytu nespavost, poruchy dýchání ve spánku, syndrom neklidných nohou a u dětí také parasomnie, například náměsíčnost či noční děsy.

Proč všichni odborníci na spánek zmiňují jako jeden z největších problémů neklidné nohy? Zní to tak nevinně…

Vůbec to není nevinné. Lidé mají nepříjemné pocity v končetinách, které je nutí neustále jimi pohybovat. Pohyb ovšem uleví někdy jen na krátkou dobu a záhy se potíže vracejí. Nejhorší je to večer nebo v noci, proto lidé obtížně usínají, a postupně může dojít k rozvoji úporné nespavosti. Až 80 % pacientů se syndromem neklidných nohou má současně tzv. periodické pohyby končetin ve spánku, což jsou občas jen malé pohyby v kotníku či palci u nohy, a pacient o nich vůbec nemusí vědět, ale jeho spánek velmi ruší. A jsme u všech zdravotních důsledků, o kterých jsme mluvili v případě dlouhodobého nedostatku kvalitního spánku. Problém je přitom častý, trpí jím asi 5 až 10 % populace.

Jde kompenzovat víkendovým vyspáváním nedostatek spánku přes týden?

Je to úplně proti spánkovému desateru, nemělo by tomu tak být. Naopak se doporučuje, abychom uléhali a vstávali stále ve stejnou dobu v pracovních dnech i o víkendu. Nicméně je prokázáno, že pokud člověk nějakou dobu nespí, pak tento deficit dohání spánkem, v němž je více zastoupen hluboký spánek a spánek s rychlými očními pohyby. Takže nějaká kompenzace tam je. Jen občasným vyspáním přesto všechno dohnat nejde.

Čím to, že někdo má dar dobrého spánku, usne třeba v poledne, když se všichni kolem baví, a někdo má spánek lehký a trhaný i v noci?

Každý máme nějaké dispozice. Ale kdyby mi někdo řekl, že dokáže usnout v poledne, když je kolem něho hluk, za výhru bych to nepovažovala. Spíš bych ho podezírala, že v noci spí málo či nekvalitně a přes den to dohání. Když se svých pacientů ptám, jak usínají, a oni řeknou: „Spím ještě s jednou nohou na zemi,“ vždycky zpozorním. Říkám si, že mohou trpět nějakou spánkovou poruchou. Často se moje obavy potvrdí.

Trpím-li spánkovou poruchou a nevím o ní, co mě má vlastně varovat a upozornit, že něco není v pořádku?

Pocit ranního neosvěžení, nevyspání, denní nevýkonnost a ospalost. Když musíme přes den únavu kompenzovat kávou. Občas mi pacienti říkají, že se ráno cítí hůř než večer, když jdou spát. Že se cítí nevyspalí a „zmlácení“. Jeden pacient si mi stěžoval, že má každé ráno pocit, jako by v noci skládal vagon uhlí. To je určitě známka toho, že spánek není kvalitní.

Může někdo trpět opakovanými nočními můrami, které mu brání ve spánku?

U dětí se uvádí, že jimi trpí až 75 %. U dospělých hovoří statistiky přibližně o 5 %. Někdy je pak na místě léčba psychoterapií či antidepresivy.

Jak je možné, že je doktor schopný ve tři ráno operovat?

Pravděpodobně je velmi motivovaný snahou pomoci, ale v noci bývá samozřejmě snížená výkonnost. Směnný provoz je opravdu velký problém v moderní společnosti. Ne každý tento způsob práce zvládne. Lidé pracující na směny jsou přesně skupina, jíž se týkají zmíněné zdravotní problémy pramenící z nevyspání.

Mohou si na nedostatek spánku způsobený například prací ve směnném režimu časem zvyknout?

Právě že ne. Je samozřejmě individuální variabilita v toleranci směnného režimu, ale obecně se s postupujícím věkem snáší naopak hůř a hůř.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky