Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Který druh inteligence máte? Existuje jich osm

Nezoufejte, že logika jde mimo vás. Neznamená to, že byste nebyla inteligentní. Třeba zase snáze než jiní porozumíte lidem kolem sebe. Podle nové teorie amerického psychologa Howarda Gardnera, profesora na Harvardu, existuje hned osm druhů inteligence. Který máte vy?

Zdroj: Thinkstock.com 1. Jazykově-verbální inteligence

Určuje schopnost osvojit si mluvu, zvládnout písemný projev a používat slova. Lidé s touto rozvinutou inteligencí se obratně vyjadřují slovem i písmem a snadno se učí cizí jazyky.

Jsou jimi nejčastěji spisovatelé, novináři, právníci, politici, tvůrci křížovek a ostatní, pro které je slovo nejdůležitějším pracovním nástrojem. Schopnost používat jazyk se musí udržovat a obnovovat cvičením, protože máme sklony zapomínat slova a větné konstrukce, dokonce i v mateřském jazyce. Typickým symptomem oslabení jazykových schopností je výběr chybných slov nebo neúspěšné rozpomínání se: „Jak se to říká… Mám to na jazyku…“

Osmiměsíční batole dokáže rozpoznat začátek a konec slova. Do roka a půl se dítě každé tři dny naučí jedno nové slovo, potom stále víc – až deset slov denně.

 
 

 

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky