Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Kortikoidy: Zachrání dítěti život?

Zdroj: Profimedia.cz

Mnoho rodičů má z podávání kortikoidů dětem podvědomý strach. Jsou ovšem situace, kdy se jejich podávání nejen nevyhnou, ale co víc: kortikoidy totiž mnohdy dokáží zachránit život.

Kde je najdeme?

Alergie, astma, atopický ekzém – to jsou jen některé z nemocí, v jejichž případě jsou kortikoidy nezbytné. Těžké alergické reakce, kdy tělo nepřiměřeně reaguje na látky se kterými se setkává ve svém okolí. Záněty hrtanu, laryngitida či astmatické záchvaty. Tam všude kortikoidy pomáhají: dokáží totiž zmírnit otoky dýchacích cest a tím uvolnit dýchání. Své využití však nalezly také v kožním lékařství. Používají se například pro potlačení atopického ekzému. Dokonce je můžeme nalézt i v očním lékařství, kde jako součást léčiv zabraňují propuknutí zánětů v oku. Jejich nezastupitelnost můžeme ale najít i jinde: třeba v onkologii, kdy se používají při terapiích závažných onemocnění ohrožujících život.

Tip Kafe.cz

Hydrocortison

Většina kortikoidů je sice na předpis, v lékárnách však můžete volně zakoupit například mast Hydrocortison. Používá se při místních zánětlivých a kožních onemocněních, např. při ekzémech, podráždění kůže, bodnutí hmyzem, či malých spáleninách. Především na obličej mast nepoužívejte déle než deset dní a pokud nedojde ke zlepšení, poraďte se s lékařem.

Cena: 32 Kč (lekarnaexpres.cz)

Když se kortikoidy netvoří…

Kortikoidy nejsou pro tělo rozhodně cizí – tělo je vytváří v nadledvinkách. Můžeme je rozdělit do tří skupin: na glukokortikoidy, mineralokortikoidy a androgeny. Pokud tělo nefunguje správně, především ve dvou posledních uvedených skupinách, hrozí organizmu snížená krevní hladina cukru a tím i rozvrat vnitřního prostředí v těle. Například androgeny jsou nezbytné pro správný vývoj dítěte a jeho sexuální dospívání. U některých dětí se může objevit vrozená porucha tvorby kortikoidů. Jejich nedostatek se projevuje zvracením a nechutenstvím. V tom případě nezbývá, než kortikoidy dodávat uměle, a to buď prostřednictvím tablet či injekcí.

Tip Kafe.cz

Beclomet Nasal Aqua

Volně prodejným lékem v této kategorii je také nosní sprej Beclomet Nasal Aqua. Používá se na prevenci a léčbu sezónní a celoroční alergické rýmy, včetně senné rýmy a vazomotorické rinitidy. Před použitím řádně prostudujte návod k použití.

Cena: 85 Kč – 80 dávek (online-lekarna.cz)

Bojíte se nežádoucích účinků?

Kortikoidy můžeme nalézt také jako kapky, prášky, masti, či čípky. Jejich použití musí být ovšem dobře zváženo, a to s ohledem na jejich nežádoucí účinky v oblasti hormonálního působení na tělo.

Tip Kafe.cz

Beconase

Na léčbu alergické rýmy můžete z kategorie kortikoidů volně zakoupit také nosní sprej Beconase, který pochází z Velké Británie. Ale pozor, sprej smějí používat až dospělí od 18 let.

Cena: 138 Kč (chemistdirect.co.uk)

Negativa dlouhodobého užívání

Svá úskalí přináší především časté a dlouhodobé užívání. Může totiž vést k ukládání tuků, což může mít dopad na vzhled. Často dochází k zakulacování obličeje, k tvorbě strií (jako prevence se doporučuje pravidelné nanášení krémů proti striím), může docházet i k růstu chloupků po celém těle. Další nepříjemností v souvislosti s dlouhodobým užíváním kortikoidů může být i tvorba žaludečních vředů, proto je třeba, aby pacient současně užíval i léky k ochraně žaludeční sliznice. A u dětí? Mohou zpomalit jejich růst, ve výjimečných případech byly diagnostikovány i psychické problémy. Ale pozor, v žádném případě kortikoidy nezavrhujte – jejich pozitiva totiž převažují. Především astmatici a alergici jejich podávání ocení. A mnohdy dokáží i zachránit život! Kortikoidy však nikdy nenasazujte dítěti sama, vždy se poraďte s vaším lékařem.

Muselo už vaše dítě brát kortikoidy? Nebo máte dítě, které je musí brát dlouhodobě? Jaké jsou vaše zkušenosti s negativními účinky při jejich užívání?

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky