Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Pandemie koronaviru má nejhorší dopad na ženy, zjistili vědci

Deprese
Deprese
Zdroj: Shutterstock

Probíhající pandemie koronaviru se dotkla životů snad všech lidí na planetě. Nejrůznější restrikce, které mají šíření onemocnění předcházet, si vybírají svou daň. U žen se prý zhoršil stres, u mužů se zvýšilo altruistické chování. U obou pohlaví pak podle webu ČT24 vzrostl čas strávený s médii. 

Od vypuknutí pandemie koronaviru, která trvá již bezmála jeden rok, se musí miliardy lidí po celém světě potýkat s nejrůznějšími těžkostmi. Mnozí přišli o zaměstnání, bojují s nedostatkem peněz, ale také s omezeními, která z opatření proti šíření koronaviru vyplývají. Dopad to má hlavně na psychiku lidí. Vyplývá to z mezinárodní studie, do které je zapojený také Národní ústav duševního zdraví. 

Výzkum vznikl podle ČT24 za účelem získání informací pro preventivní a sociální programy zaměřené na pandemii covidu-19 a případné další budoucí pandemie. Zapojilo se do něj více než 200 výzkumníků a 115 tisíc lidí ze 150 zemí včetně České republiky. Zde se ho zúčastnilo přes 2300 respondentů, přičemž v jejich složení převažovaly ženy. Autorský tým nyní představil předběžné výsledky, které z výzkumu v České republice vyplývají. 

„Zajímavým zjištěním je fakt, že v mnoha ohledech se během pandemie daří hůře ženám: zatímco téměř tři ženy z deseti uvedly výrazné zhoršení stresu, u mužů byl rozdíl nevýrazný, zároveň ženy zaznamenaly významnější zhoršení v pocitech osamělosti a týkajících se vztahu než muži,“ uvedla podle ČT24 koordinátorka studie z NUDZ Denisa Manková. 

Deprese je vážný zdravotní problém. Deprese je vážný zdravotní problém. Zdroj: Pixabay

U pětiny zúčastněných mužů byla podle Denisy Mankové naopak zaznamenána zvýšená míra altruistického chování. U žen pak takový rozdíl patrný nebyl. Altruistické chování je prosociální chování zaměřené na konání dobra. 

Z průzkumu zároveň vyplynulo, že nejvíce psychicky trpí mladší lidé. Mezigenerační studie ukázala, že se pocity osamělosti v Česku zhoršily u mladších dospělých více než u ostatních skupin. Pro vyrovnání se s nepříjemnými pocity lidé v době pandemie využívají například cvičení, věnování se koníčkům, práci i kontakt s dalšími lidmi. 

„Pro seniory byl nejefektivnější přímý osobní kontakt či interakce s druhými, užívání internetu, cvičení či chůze, smysluplný koníček a kupodivu také práce z domova či z pracoviště,“ dodala Manková. Do studie se může zapojit kdokoliv. V současné době by vědci uvítali, kdyby se do výzkumu zapojily děti od šesti let a adolescenti.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU