Člověk patří mezi savce a v přírodě to odjakživa tak funguje, že samice savců kojí svá mláďata. Mateřské mléko je pro ně zcela přirozenou potravou. Obsahuje totiž všechny důležité látky, které miminko potřebuje pro svůj vývoj. V tomto ohledu je nenahraditelné.

Kojení ovlivní celý život

Příchod na svět z bezpečí mateřského lůna je pro dítě náhlým šokem, někteří odborníci dokonce hovoří o poporodním traumatu. Když je ale miminko přisáté k maminčině prsu, tak se cítí bezpečně. Nový svět mu nepřipadá tak cizí. Navíc při kojení dochází k tomu nejužšímu kontaktu mezi dítětem a matkou. Vznikají zde vzájemné vazby, především citové. Nejde totiž jen o vás, o vaše pohodlí, postavu, nebo čas. Jde především o vaše dítě. Vy jej budete kojit několik měsíců, ale jeho tím ovlivníte na celý život. Tohle všechno by vám mělo projít hlavou při zvažování, zda kojit či ne.

Kojené versus nekojené děti

Výsledky vědeckých studií dokazují, že kojené děti jsou mnohem méně nemocné než děti, které vyrostly na umělé výživě. Kojením se také snižuje jejich předpoklad k tomu, že budou trpět některou z civilizačních chorob, zejména alergií. Kromě toho studie dokazují, že kojené děti mívají v průměru o sedm bodů vyšší inteligenční kvocient než děti, které kojené nebyly. To je způsobeno tím, že mateřské mléko podporuje především rozvoj mozku a centrální nervové soustavy, kdežto umělé mléko vyživuje spíše svalstvo a kosti. Děti krmené umělou výživou bývají mnohem větší a »oplácanější«. Takové baculaté miminko sice vypadá dobře, ale nesmí to být na úkor jeho inteligence. Kromě toho, že mateřské mléko pozitivně ovlivňuje zdraví dítěte, má také vliv na jeho psychický rozvoj.

Moderní je kojit

Dříve se těmito problémy nikdo příliš nezabýval. Když matka neměla mléko, dostalo její dítě umělou výživu. Dokonce někdy i tehdy, když ho měla. Dodnes některé matky považují kojení za něco pod jejich úroveň, a proto volí raději jeho substituty. Dnes se dá říci, že moderní je kojit. Tuto zdravou módu podporuje i čím dál více restaurací, v nichž je zakázáno kouřit a nad kojícími maminkami se tu nikdo nepozastavuje. Nebo existují tzv. »baby friendly restaurants« či kavárny určené přímo pro kojící maminky a maminky s malými dětmi. Moderní doba »baby boomu« je prostě velmi tolerantní.

Mléčná banka zachrání kojení

Podpora kojení se projevuje i tak, že existuje také instituce s názvem mléčná banka. Je určena pro kojící maminky, které přechodně, a to na dobu až několika dnů, ztratily mléko. Když se tak stane, zavolají na tzv. laktační linku a tam jim sdělí, kam si mohou pro trochu mateřského mléka dojet. Jde o to, aby dítě nepřešlo zbytečně brzy na umělou výživu. V některých případech pomůže mléčná banka kojení skutečně zachránit.

Výhodně je i pro maminky

Vyjmenovali jsme si nemálo výhod, které má kojení pro vaše dítě. A jaké výhody má pro vás? Podle nejnovějších studií ženy, které kojily, mají například mnohem menší riziko výskytu rakoviny prsu. Bojíte se, že budete mít po kojení příliš vytahaná prsa? Pokud si je budete pravidelně mazat mastnými krémy a v posilovně zpevňovat prsní svalstvo, tak se vám to vůbec nemusí stát. Vlastně, nemusíte chodit ani do posilovny. Stačí, když budete zvedat vašeho potomka. Nahoru a dolů. Opakujte desetkrát a dejte tři série několikrát týdně.

Informace na internetu:

Tipy Kafe.cz