Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Kojenecká voda: Proč je pro miminko nezbytná

Kojenecká voda: Proč je pro miminko nezbytná
Kojenecká voda: Proč je pro miminko nezbytná
Zdroj: Thinstock

Jedním z mnoha pomocníků přispívajících k dobrému stavu dítěte je používání kojenecké vody při přípravě stravy, a to především v prvním roce života. Co je na ní tak speciálního?

ZÁRUKA KVALITY

Pokud připravujeme miminku kojeneckou stravu, měli bychom sáhnout po té nejkvalitnější vodě, která je přizpůsobena dětskému organismu. V kojenecké vodě nejsou žádné bakterie a není třeba ji převařovat. Obsahuje menší množství minerálů a jiných látek, které by ve větší míře mohly zbytečně zatěžovat ledviny miminka.

Každá maminka chce pro své miminko to nejlepší. V první řadě zdraví. Pokud bude spokojené miminko, bude klidná a šťastná maminka a s ní celá rodina.

Kojeneckou vodu považuje za ideální volbu i pediatr MUDr. Milan Kudyn: „Voda z kohoutku je voda, která projde před distribucí do sítě úpravou. Ovšem i po úpravě může obsahovat dusičnany a vyšší obsah minerálních látek, které není dětský organismus schopen zpracovat. Doporučuji proto používat kojeneckou vodu pro přípravu kojenecké stravy a čajů u dětí minimálně do jednoho roku.“ Vzhledem k výhodám kojenecké vody ji často pijí i samy maminky – vždyť mateřské mléko tvoří z velké většiny právě voda!

Zdroj: Thinstock

PŘEVAŘENÍ NEPOMŮŽE

Není náhodou, že více než tři čtvrtiny zdravotnických zařízení používají kojeneckou vodu. Od normální kohoutkové se liší především obsahem dusičnanů a dusitanů. Právě na tyto látky jsou miminka velice citlivá, mohou jim způsobit zdravotní problémy. Přestože je kohoutková voda přísně kontrolována, může být pro miminka problematická. V prvních měsících života reaguje imunitní systém dítěte i na ty nejmenší zátěže patogeny
průjmem. Velmi tvrdá voda může naopak způsobit zácpu a k přípravě kojenecké stravy není vhodná. Pokud se chtějí rodiče vyhnout nepříjemným zažívacím potížím u miminka, neměli by na toto upozornění zapomínat. Rodiče si často mylně myslí, že převařením obyčejné vody vzniká voda kojenecká. Převařením sice odstraníme bakterie, ovšem neodstraníme těžké kovy a již výše zmíněné dusičnany.

Zdroj: Thinstock

POZOR NA ZOUBKY

Rodiče by také měli vědět o tom, že v kohoutkové vodě je obsažen fluorid, který může těm nejmenším poškodit první mléčné zuby. „U kojenců, kteří jsou mladší než jeden rok, může vést příjem vyššího množství fluoridu k vyššímu riziku vzniku fluorózy zubní skloviny, a to především tehdy, pokud jsou hlavním zdrojem výživy kojenecké stravy ve formě prášků či koncentrátor směsi s vodou, která obsahuje fluorid,“ upozorňuje Americká
zubařská asociace. Chcete-li se vyvarovat zbytečných problémů, používejte kojeneckou vodu, která je speciálně upravená pro potřeby miminek. Jak už bylo řečeno – spokojené miminko rovná se spokojená maminka.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU