Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Vlastnit kočku prý zlepšuje zdraví, riziko infarktu se dokonce sníží o třetinu

Bez pravidelného vyčesávání se dobré vztahy mezi člověkem a kočkou budují těžko.
Bez pravidelného vyčesávání se dobré vztahy mezi člověkem a kočkou budují těžko.
Zdroj: Shutterstock
Bez pravidelného vyčesávání se dobré vztahy mezi člověkem a kočkou budují těžko.

Kočkomilové by se za své mazlíčky rvali do krve. Fakt, že jsou to chlupaté a sebestředné prospěchářky, má k pravdě hodně daleko.

Domácí mazlíčci bývají právoplatnými členy rodiny. Někdo nedá dopustit na psy, jiný na kočky. I když všechna zvířata mají něco do sebe, kočky si během historie prošly od uctívání v Egyptě po vyhánění a upalování ve středověku, ale ve skutečnosti jsou velmi empatické, citlivé a vnímavé. Škoda, že je spousta lidí vidí jen jako ztělesnění lhostejnosti.

Stres

Při hlazení kočky a rejdění prsty jemnou srstí se uvolňují hormony štěstí a dochází ke snížení stresu. Kočičí vrnění efekt ještě více umocňuje. Studie, která tento pozoruhodný efekt prokázala, si vzala do parády burzovní makléře. Ti, kteří měli poblíž malého chlupáče, vykazovali mnohem nižší a stabilnější hladiny krevního tlaku a srdeční frekvence, produkovali mnohem méně potu a v krizových situacích dokázali zaujmout mnohem vyrovnanější postoj a problém vyřešit bez přehnaných emocí.

Srdce

Dlouhodový stres má velmi nepříznivý a nevratný vliv na srdce a je spouštěčem mnoha kardiovaskulárních chorob. Kočky mají jen dva požadavky - dostatečný přísun granulí a pravidelné kartáčování. Jinak jsou to pohodářky, které umí v domácnostech, kde pobývají, snížit riziko infarktu až o 30%.

Kosti

Říká se, že kočky si za svůj život zlámou až tři čtvrtiny kostí v těle. Při pohledu na ně a krkolomné pády, kdy špatně vypočítají vzdálenost nebo nevyberou zatáčku na plovoucí podlaze, se není čemu divit. Na druhou stranu patří mezi savce s nejrychleji se hojícími zlomeninami. Může za to vyšší frekvence během vrnění, která dosahuje 25 Hz. A stejně léčivý efekt dokáže přenést i na člověka.

Bonbonek

Alergie

Mýty o tom, že novorozenec se s kočkami v bytě nesnese a jejich boje o místo způsobí spoustu problémů, už jsou pomalu pasé. Nejsou-li v rodině predispozice, které by soužití vylučovaly, není se čeho bát. Naopak! Kočky nepůsobí jako katalyzátor zdravotních problémů, ale jejich prevence a alergiím na pyly, prach nebo roztoče umí u dětí předcházet.

Lék na duši

Vztah mezi dítětem a kočkou má mnoho pozitiv jako rychlejší rozvoj osobnosti, schopnost převzít zodpovědnost a prohlubování sociálních kompetencí. Rozpoznají náladu, vycítí nemoc a bolest, potlačují pocit osamělosti, fungují jako prevence stařecké demence nebo u dětí stále častější poruchy pozornosti. Mnohdy je život s kočkou lepší terapie než návštěva odborníka!

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky