Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Kempování s dětmi

Kempování s dětmi
Kempování s dětmi
Zdroj: Profimedia.cz

Naléhají na vás vaše dítka, že chtějí spát pod stanem? Připravte jim dobrodružnou cestu, na kterou jen tak nezapomenou. Vydat se do přírody není náročné, pokud se na to připravíte.

Stanovat volně v přírodě (v Čechách) nemůžete úplně všude. Šumava, Český Les, Jeseníky, Beskydy jsou podobně jako většina oblastí chráněnými přírodními rezervacemi. Vyzkoušejte tedy raději nějaký kemp, kterých je u nás poměrně dost. A nezapomeňte, že kempování není jen levnější forma dovolené, je to bydlení v bezprostřední blízkosti přírody, příjemné oželení určitého komfortu, zábava pro děti. 

Proberte to s dětmi

Dříve než někam vyrazíte, vysvětlete dětem už doma, co obnáší spát pod stanem a jaká dobrodružství je mohou potkat. Asi nejlepší bude, když zkusíte s potomky nejprve spát ve známém prostředí, třeba někde na zahradě. Moc si nemyslete, že děti budou po namáhavém dni v přírodě také unavené a že určitě rychle usnou. Vůbec to tak nemusí být. Obvykle upadají do spánku právě tehdy, kdy to nejméně čekáte. Například, když už jste sbalení a potřebujete se přesunout na další místo.

Zabalte jen to nejnutnější

Na pohodový pobyt v přírodě s dětmi s sebou nepotřebujete brát polovinu domácnosti. Neměla by vám chybět základní výbava: stan (nejedete-li do chatového kempu), karimatky, spacáky. Pokud pojedete autem, můžete si zabalit více věcí. Například gril, rozkládací stolek s židličkami, sadu nádobí a náhradní oblečení. Nezapomeňte na baterky, zápalky, nůž. Pokud máte větší děti, s nimiž se budete chtít věnovat turistice a přesouvat se z místa na místo, zvažte svou výbavu. Zkušení turisté vyrážejí na trasy s minimem věcí, protože každé kilo navíc je zátěž. Je rozdíl, vezmete-li si skoro čtyřkilový spacák nebo jen jeden a půl kilový. Podobně je to i s oblečením. Stačí jedny kalhoty a jedno triko. Dnes se už vyrábějí z kvalitních materiálů; jsou lehké, prodyšné a rychleschnoucí. Vydržíte v nich vysoké teploty a přežijete, když se náhodou počasí zhorší.

Právě vychází nová Vlasta - nejoblíbenější týdeník pro ženy

V novém čísle najdete:

  • Ilona Csáková: Na štěstí jsem čekala dlouho
  • Dopřejte si lososa
  • Bio radost
  • 20 nákupů pro sexy vlasy
  • ... a mnoho dalších témat
  • Předplatné Vlasty

Zdroj: Profimedia.cz

Předvídejte a plánujte

Než zamíříte do konkrétního kempu, informujte se, jestli je nějak upravený pro pobyt dětí. - Většina ze zařízení nemá zrovna optimální hygienické zázemí, takže například přebalovací pulty nehledejte.

  • Dále myslete na to, kde a jak budete dítěti připravovat jídlo. 
  • Jedete-li s batoletem, vezměte s sebou určitě jednorázové plínky. Praní bavlněných plen nemusí být vždy možné. 
  • Také se zajímejte, kde je nejbližší lékařská pomoc. 
  • Promyslete si, pro případ nepříznivého počasí, náhradní program – čím dítko ve stanu nebo v chatce zabavíte (deskové nebo vědomostní hry, karty, pexeso, zpěv, malování, vyprávění…)

První kempování

Do kempu s sebou berte až dítě starší deseti měsíců. Takto staré dítě už si může dovolenou s vámi užít. Dodržujete-li jeho domácí rozvrh, snáší pobyt pod stanem velmi dobře. První stanování pro něj bude určitě nezvyklým zážitkem a je možné, že se mu to nebude líbit nebo nebude schopno tolik nových zážitků zpracovat jinak než pláčem a zlobením. Jestli dítě první noci v kempu probrečí, nevzdávejte to a vytrvejte.

Odrostlejším dětem už budete muset vymyslet zábavu. V některých kempech sice najdete i dětské hřiště s prolézačkami, houpačkami nebo pískovištěm, ale rozhodně platí, že byste dítě neměli odkazovat na tyto atrakce s tím, že se má zabavit samo. Jako správní rodiče buďte aktivní a využijte přírodu k podněcování zvídavosti vašeho potomka. Zkuste si hrát na indiány, plňte bobříky odvahy, stopujte se navzájem, hledejte zakopaný poklad…

Nocování

Zamyslete se nad tím, jak bude vaše dítě spát. Máte-li malý stan, uložte potomka do spacáku. Můžete si pořídit speciální spacák pro děti nebo klasický spací pytel pro dospělé. (Rozhodnete-li se pro „dospělácký“ sak, podvažte jej pod nohama dítěte, aby do něj nezajíždělo.) Ovšem jezdíte-li do přírody často, vyplatí se koupě dětského spacáku. Přebýváte-li v prostorném stanu, můžete do něj umístit cestovní postýlku. Jsou velmi praktické a dítě neleží přímo na karimatce.

Kam vyrazit do kempu 

Děčínsko (Stará Oleška) – autokempink Česká brána, www.ceskabrana.cz
Stany, chatky, karavany; poloha u Národního parku České Švýcarsko, lesy, rybníky, hřiště, restaurace (zajděte na Pravčickou bránu, skalní město v Tisé, rozhlednu na Vysokém Sněžníku)

Jeseníky (Světlá Hora) - kemp Babočka, www.babocka.euweb.cz
Stany, karavany; minikemp a ekofarma leží v CHKO Jeseníky, kolem lesy a louky, horský potok, velmi klidné místo (výborně se hodí pro aktivity v přírodě).

Český ráj (Sedmihorky) - autocamp Sedmihorky, www.campsedmihorky.cz
Chatky, stany, týpí; rybník, hřiště, farma s domácími zvířaty (v dosahu skalní města, hrady, zámky).

Třeboňsko (Staňkov) - autocamp Oasa Staňkov , www.campoasa.cz
Stany, karavany; pěkné sociální zařízení; velké dětské hřiště, rybník, husté lesy (projeďte se úzkokolejkou, navštivte místní hrady, ale pozor na Bílou paní…).

Moravský kras (Sloup v Moravském krasu) – camp Relaxa, www.camprelaxa.cz
Stany, karavany, „širák“; koupaliště, restaurace, sociální zařízení po rekonstrukci (v blízkosti Punkevní jeskyně, Kateřinská jeskyně, propast Macocha).

Jesenická přehrada (u Chebu) – autocamp Rybářská Bašta, http://rb-camping.cz
Chatky, bungalovy, stany; příjemná restaurace, rybí speciality, čistá přehrada (přírodní rezervace SOOS a Kladská, motýlí farma, lázně, hrady).

(pozn.: jedná se o náhodný redakční výběr)

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky