Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Kdy a proč se z dobrotivého Mikuláše stal Santa Claus

Zdroj: shutterstock
Prohlédněte si všechny fotografie (45)

Rozpustilé mikulášské maškary obcházely domácnosti už ve středověku. O dobrých skutcích Mikulášových se vyprávějí mnohé historky už od pradávna. Historicky doložený fakt je však pouze ten, že Mikuláš přijal biskupský úřad kolem roku 300 v Myře. Brzy po jmenování biskupem byl za šíření křesťanství pronásledován, vězněn a mučen. Zemřel 6. prosince někdy kolem poloviny 4. století. Brzy po jeho smrti byl uctíván jako světec. Kdy a proč se z dobrotivého Mikuláše stal Santa Claus?

Štědrý světec Mikuláš

Od samého počátku přisuzovala legenda sv. Mikuláši zejména štědrost, proto se na mikulášskou nadílku v předvečer jeho svátku těší hlavně děti. V některých evropských zemích, ale také v USA a v Rusku nenaděluje dárky začátkem prosince tak, jako u nás, ale až o Vánocích. Dnes znají Mikuláše ve světe pod názvem Santa Claus a všichni si ho představují jako blahobytného dědu s bílými vousy, v červeném oblečku a špičaté čepici. Ale kdo je tvůrcem této podoby? S původním církevním významem nemá podoba Santa Clause absolutně nic společného. Původcem je americká firma na slavnou limonádu Coca-Cola.

Kdy se z Mikuláše stal Santa Claus?

Santa Claus vznikl v Americe údajně zkomolením jména sv. Mikuláš, kterému holandští přistěhovalci říkali „Sinter Klaas“. Dárky nejdříve nosíval jako u nás 5. prosince, ale později se nadílka přesunula až na Štědrý večer. Podobu subtilního mužíka v červeném kožešinovém obleku, který přijížděl k obydlí saněmi taženými osmi soby a do příbytku vstupoval komínem, mu dal v roce 1822 profesor teologie Clarke C. Moore. V průběhu let se jeho podoba měnila, ze subtilního mužíka se stal jednou kulatý a malý, jindy zase vysoký a štíhlý. Ve 20. letech dvacátého století se Santa zobrazoval v modré, zelené nebo fialové barvě připomínaje elfa či skřeta.

V roce 1931 spustila firma Coca-Cola jednu ze svých nejúspěšnějších reklamních kampaní, v níž slavný kolový nápoj přinášel Santa Claus. Podobu statného muže v červeném kabátci s kožešinou, bílými vousy a dobrotivým výrazem mu dal švédský ilustrátor Haddon Sundblom. Úspěch této kampaně byl obrovský a Coca-Cola rychle zdomácněla nejen v Americe, ale i v celé Evropě.

Reklamní Santa ovlivnil velkou část světa, přimíchal se do tradic jiných zemí. U nás nahradil novodobého Dědu Mráze a částečně vytlačil i Ježíška. Tradiční Mikuláš, který naděluje dětem dárky v předvečer svého svátku, však odolal. Málokdo z nás si uvědomuje, že v posledních letech naděluje sv. Mikuláš v prosinci dvakrát. Nejprve jako Mikuláš a potom jako Santa Claus.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky