Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Káva jako dokonalý zážitek

Kavá jako dokonalý zážitek
Kavá jako dokonalý zážitek
Zdroj: Thinstock

Po skvělém jídle, umocněném skleničkou vína, přijde většinou k chuti šálek kávy. Při jeho přípravě nepodceňujte vodu.

Nejde ale zdaleka jenom o to, jakou vodu použijete k přípravě. I čistá minerální voda hraje při plném vychutnání kávy roli jako ideální „příloha“. „Sklenice vody podávaná ke kávě je součástí vídeňské kavárenské kultury. Voda totiž neutralizuje chuť v ústech, takže si kávu můžete ještě lépe vychutnat. Ideální je pít ji mezi jednotlivými doušky kávy, protože oživuje chuťové pohárky,“ potvrzuje sommelier Goran Huber z Kaffe Institut. Mimochodem podávání vody k šálku kávy je arabský zvyk, starý už několik staletí. I když jeho primárním důvodem bylo uctít řádně hosta.

Jsou i další důvody, proč mít ke kávě vždy také sklenku vody. „Káva sama o sobě dehydratuje. Pokud vypijete hodně kávy, ledviny pracují intenzivněji a vy potřebujete doplnit vodu,“ upozorňuje kávový specialista Pavel Šťastný. Pokud zvolíte minerálku, uděláte pro své zdraví ještě víc. Tím, že je zásaditá, podporuje trávení, a navíc odvádí ze žaludku potenciálně dráždivé látky.

Tvrdá káva

Důležitá pro přípravu kávy je samozřejmě kvalita vody, kterou ji zaléváme. Nevhodná voda s vysokou tvrdostí může zkazit výslednou chuť, a dokonce
z vysoce kvalitních zrn se může rychle stát zakyslý horký nápoj. Pokud vám právě taková teče z kohoutku, je vhodné pořídit si filtr nebo ji připravovat
z lahvované pramenité vody. Ta neobsahuje žádné příměsi jako minerály či další stopové prvky a ani chlor. Kvalitní voda bez vápníku a železa navíc prodlouží život kávovníku. 

Užiteční pomocníci k přípravě kávy

  • Aeropress pracuje na principu pístu s papírovým filtrem.
  • Vacuum pot je skleněný kávovar, využívající fyzikální postupy.
  • Chemex je designový skleněný kávovar na překapávanou kávu.
  • French Press konvička, díky ní zůstane sedlina oddělena na dně.

Mohlo by vás také zajímat: Kosmetika s vůní a silou kávy nebo Dobré důvody, proč pít kávu

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky