Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Kampaň ke dni knihy podpoří vznik knih pro zrakově postižené

Kampaň ke dni knihy podpoří vznik knih pro zrakově postižené
Kampaň ke dni knihy podpoří vznik knih pro zrakově postižené
Zdroj:

Pod heslem Kniha ti sluší proběhnou v týdnu od 18. do 23. dubna 2016 oslavy Světového dne knihy a autorských práv. Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) se rozhodl výtěžek letošní kampaně věnovat Světlušce Nadačního fondu Českého rozhlasu a Nadaci Leontinka na úpravu knih pro zrakově postižené.

Za nákup knih v partnerských knihkupectvích, uskutečněný během týdenních oslav, získají čtenáři jako odměnu unikátní CD, na které desítka oblíbených českých spisovatelů včetně Haliny Pawlowské, Michala Viewegha či Václava Větvičky namluvila ukázky ze své tvorby. Knihkupci budou tyto dárky pro své zákazníky nakupovat a většina výtěžku z tohoto prodeje poputuje Světlušce Nadačního fondu Českého rozhlasu a Nadaci Leontinka, které peníze využijí na zpřístupňování literárních textů dětem se zrakovým postižením.

Díky prostředkům vybraným v kampani Kniha ti sluší budou moci Světluška a Leontinka podpořit například vznik CD s audiopodobou dětských knížek současných českých autorů z projektu www.nejlepsiknihydetem.cz nebo multisenzorickou knížku určenou pro nejmenší čtenáře se zrakovým či kombinovaným postižením.

Projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu Světluška pomáhá od roku 2003 lidem, kteří nevidí nebo vidí velmi špatně, žít samostatný, smysluplný život a cítit se užiteční. Světluška svítí na cestu dětem i dospělým. Přispívá na speciální pomůcky, které „mluví“ nebo mají hmatový displej, na psí vodicí pomocníky, na osobní asistenty dětem, aby mohly chodit do běžných škol se zdravými kamarády, a seniorům, aby mohli trávit podzim života doma a nikoliv v ústavu.

O něco mladší Nadace Leontinka, založená roku 2005 podnikatelem Jindřichem Lukavským, podporuje  především děti a mladé lidi se zrakovým postiženým, kterým pomáhá s integrací do běžného života (mimo jiné podporuje účast zrakově postižených sportovců na Jizerské 50, na sérii amatérských závodů Run Tour, Běhej lesy nebo Vltava Run či na PRIMátorkách).
 
Světový den knihy se slaví od roku 1995 pravidelně ve více než 100 zemích světa. Připadá na 23. duben, což je den, kdy zemřeli dva velcí literáti – William Shakespeare a Miguel de Cervantes. Letošní Světový den knihy je výjimečný tím, že od úmrtí obou spisovatelů uběhlo právě 400 let. V Česku oslavy Světového dne knihy zaštiťuje Svaz českých knihkupců a nakladatelů. Vzhledem k tomu, že letos 23. duben připadá na sobotu, budou oslavy probíhat po celý týden před ním.
 
Mediálními  partnery projektu jsou Český rozhlas Radiožurnál a Regionální Deník. Se SČKN na projektu spolupracuje také knihovnická organizace SKIP a Asociace spisovatelů.
Součástí oslav bude i řada doprovodných akcí. Podrobnosti o nich se budou postupně objevovat na webových stránkách projektu www.knihatislusi.cz, které budou spuštěny v polovině března 2016.

Zdroj:

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU