Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Kamarádi: Vážně je děti potřebují?

Zdroj: Profimedia.cz; archiv výrobců

U lidí, kteří dosáhli v životě velkých úspěchů, se vyskytuje jeden společný jev – schopnost navazovat vztahy s ostatními. A právě tuto schopnost si neseme již od dětství. Pro život je totiž velmi důležitá. Dá se to naučit, ovlivnit výchovou, nebo je to zkrátka v nás?

Začíná to ve školce

Do tří let věku dítě bere ostatní děti spíš jako společníky na hraní, než jako přátele. Nejdůležitější je pro něj nejbližší rodina. »Jak to chodí« se začne učit až v mateřské škole. Tam je samo za sebe, bez mámy, ke které by se schovalo. Tráví poměrně dost času se svými vrstevníky. Mezi dětmi najdeme celou řadu osobností a tedy i různé způsoby chování. Dítě se právě tady učí, co je to být součástí kolektivu, jak se začlenit mezi ostatní, jak s nimi vyjít. Učí se pravidlům a určitému řádu.

Zdroj: Profimedia.cz; archiv výrobců

Hurá do školky!, Fragment

Připravte své dítě na vstup do mateřské školky. Podařit se vám to může se zajímavou knížkou plnou veselých i poučných příběhů. Společně s Kačenkou a jejími kamarády se děti dozvídají, že ve školce je to fajn a nemusejí se ničeho bát. Poznají spoustu kamarádů a zažijí plno legrace i dobrodružství. Knížka je určena všem dětem, které se chystají do mateřské školky a jejich rodičům, aby je na tento vstup připravili.

Cena: 177 Kč

Vcítění se do druhých

Ve školce by si dítě mělo osvojit jedno z nejdůležitějších pravidel společenského chování. To znamená schopnost vcítit se do druhých. Když chce nějakou hračku se kterou si hraje jiné dítě, musí o ni poprosit. Stejně tak se samo musí naučit o hračky dělit. Nic neřeší příkazy typu »okamžitě dej to auto Pepíkovi«. Prcek musí pochopit, že Pepík bude smutný, když mu hračku nepůjčí a příště mu to s gustem oplatí. Naopak rozdělí-li se ochotně, to samé může příště čekat od kamaráda. Přestože se ve školce naučí dítě základy, přátelství v předškolním věku jsou ještě nestálá a každý den se mění.

Zdroj: Profimedia.cz; archiv výrobců

Než půjdu do školy, Fragment

Než se vaše dítě vypraví do školy, můžete mu pomoct zlepšit soustředění, rozvinout kreativitu a důslednost pomocí některého z řady sešitů Než půjdu do školy. Kocourek Fragmentík vás provede nejrůznějšími úkoly v některém z dílů Už to mám, Už to zvládnu či Už to umím. Připravené dítě pak bude i lépe zapadat do kolektivu.

Cena: od 52 Kč

Škola – potřeba být součástí party

Školní děti již navazují hlubší přátelství. Je pro ně velmi důležité patřit do nějaké skupiny podobně smýšlejících kamarádů. Učí se začlenit do společnosti, řešit konflikty i znát hranice, kam až můžou zajít. Objevují své schopnosti. Získávají zkušenosti a vyměňují si je navzájem. Formuje se jejich osobnost a postupně se pomalu odpoutávají od rodičů. Utvářejí si vlastní názory, přestože jim vysoce záleží na mínění a názorech ostatních členů party.

Zdroj: Profimedia.cz; archiv výrobců

Do školy beze strachu, Computer Press

Vstává vaše dítě ráno do školy s nechutí, protože má z něčeho strach? Pokud ano, hledejte inspiraci v knize Do školy beze strachu - Jak překonat obavy dětí z nepříjemných zážitků. Čekají vás praktické rady, jak naučit děti sebedůvěře před zkoušením, relaxační a dechová cvičení či návody, jak s dětmi o jejich obavách mluvit. Objevíte zde zajímavé metody pro překonání školního stresu či pro odnaučení tiků a kousání nehtů či příčiny úzkostných poruch (genetická výbava, krizové životní události, vliv okolí, vrstevníků a rodičů, výchova a nepřiměřená očekávání, šikana ze strany spolužáků či učitelů, tělesné příčiny).

Cena: 189 Kč

Dítě outsider = vážný problém

Děti, které z nějakých důvodů (odlišnost, nízké sociální zázemí, nesmělost) nejsou přijaty do kolektivu ostatních, mají zaděláno na celoživotní problém. Dusí se pocity méněcennosti, mají velmi nízké sebevědomí. Jejich schopnost navazovat sociální kontakty se rovná nule. Tento handicap si s sebou odnášejí do dospělosti. Neumí prosadit vlastní názor. Bývají terčem šikany od kolegů v práci. V partnerských vztazích je obvykle čeká také fiasko. Vztahy jim ničí jejich chorobná žárlivost, nebo psí oddanost partnerovi. Trpí celou řadou neurotických poruch. Často se u nich objevují různé formy fobií, nebo závislostí všeho druhu. Nepodceňujte proto význam kamarádů a dětem je nezakazujte, jsou totiž pro jejich život důležití.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Nechte si poradit od numeroložky

Pro čtenářky Kafe.cz byla exluzivně založena numerologická poradna. Víte, co si pod pojmem numerologie představit? Pokud vás to zajímá, čtěte dál...

Akční letáky