... Sakra, to je zase nadělení! Já patřím k druhému typu. Než sednu do auta...

Jak se začaly v médiích objevovat zmínky o sněhové kalamitě, nadšeně jsem si mnula ručičky a horečně sháněla nějaké ubytování na horách. Sehnala a s dalšími dvěma kamarádkami jsme vyrazily. Do kouzelné vísky s neuvěřitelným názvem na Zbytky.

Cesta ubíhala vesele, i když se stoupající nadmořskou výškou čím dál pomaleji. Rozhodnuta nenechat se jakkoli vzrušovat a vyrušovat nebezpečnými šílenci, kteří jaksi stav vozovek ještě nezaznamenali, lepí se na zadek jako mouchy na med a pro zvýšení efektu (kdybych je náhodou přehlídla) zuřivě blikají a troubí. Trhněte si, já pojedu svých padesát. Mám čas, pojedu to tři hodiny, ale dojedu. Občas mi rychlomachři, které jsme míjeli v pangejtech, dávali za pravdu. Už neblikali ani netroubili.

Po dálnicích a větších tazích to ještě šlo, to se silničáři snažili. (Ne nic nevyčítám. Chápu, že když sněží všude najednou, nemůžou naklonovat ani sebe ani auta, musí čistit pěkně po pořádku a znova a znova.) Na okreskách, místy i den neprohrnutých člověk mohl jet pomalu, jak chtěl a přesto chvílemi lítal ze strany na stranu. To už jsem se definitivně rozhodla. Jak bude možnost zastavit, nasadíme řetězy. Jako svědomitá řidička jsem je před cestou zakoupila a jelikož znám svůj vztah k mírám a přesnosti obecně, vzala jsem s sebou do servisu i Ferdu (mé auto), abych pořídila správnou velikost. Pro mě deset centimetrů nic neznamená, a když už náhodou něco změřím správně, tak to blbě napíšu. Jako páni vědci z OSN s tajícími Himalájskými ledovci – do roku 2035 nebo 2350. Rozdíl jen v pořadí čísel a je z toho ostuda jak... Himaláje.

Ale na co řetězy v kufru? Když se nedalo zastavit, aniž bych způsobila zácpu a nenávidělo mě aspoň deset řidičů. „Nějak to zvládnem,“ pronesla jsem hrdinně, dostala smyk a skončila v závěji. A je to! Z toho se vyjet nedá. Naštěstí za nějaký kilometr pochodu jsme narazily na domky, odkud nám milý manželský par pomohl sehnat ochotného kamaráda s traktorem. Naštěstí se v každé vesnici traktor najde a lidé jsou ochotní podat pomocnou ruku. Franta, jak se traktorista a hospodský v jedné osobě představil, nás nejenom vytáhl, ale nasadil i řetězy. Jelikož byla tma a hustě sněžilo a hrozilo, že i přes řetězy zase někde zapadneme, nabídl nám ubytování na noc. Horký svařák pomohl prolomit ledy a zábava se protáhla do ranních hodin. Když jsme v poledne za Frantova posměchu konečně vylezly, bolela nás hlava. Ale jedno bylo jasné. Je to začátek nového přátelství a my se příští rok nepotáhneme až na Zbytky...

A teď pár rad, kdybyste nepotkala žádného Frantu a musela si poradit sama.

Jak nasadit a koupit řetězy?

  • Musíte koupit správné řetězy. Jiné jsou na malé auto, jiné na SUV nebo dodávku. Nejlépe si opište číslo na boku pneumatiky. Vám možná neřekne nic, ale výrobce pozná, jaké řetězy vám dát. Pozor! Neopisujte z letních pneumatik. Mohou se lišit, i když jsou na stejné auto! Také si ověřte, zda automobilka dovoluje používat daný typ řetězů. Stále častěji se stává, že řetězy s větším okem se nevejdou do podběhů! Pokud si nechcete zatěžovat hlavu technickými podružnostmi, nakupujte v prověřeném obchodě a ne z druhé ruky, kdy vám dotyčný odkývá vše, jen aby prodal.
  • Jak je nasadit? Není to nijak složité, ale připravte se na to, že budete špinavé. Bez toho to nejde!
  1. Řetězy rozložíme před hnacím kolem a pečlivě urovnáte.
  2. Obvodové lanko zasuneme za kolo, zvedneme nahoru a přitáhneme. Oba konce nahoře na pneumatice spojíme.
  3. Ze předu nahoře spojíme boční řetěz háčkem. Zkontrolujeme, zda se nám něco nepřekroutilo! A dbáme, aby byly řetězy po pneumatice symetricky rozloženy!
  4. Napínací řetěz utáhneme. Popojedeme několik desítek metrů a zkontrolujeme utažení a případně dotáhneme.
  • Všechny řetězy se nasazují velmi podobně, i když třeba v dražším provedením cca od 8 000 Kč výš, se dají koupit řetězy s automatickým utahováním. Obecně též platí, čím dražší, tím lepší materiál. Proto je vždy lepší volit zlatou střední cenovou a nebrat to nejlevnější!
  • Před cestou si nasazování někde v klidu a teple vyzkoušejte. Pokud nemáte garáž, uspořádejte představení na parkovišti v Supermarketu. V nejhorším vám nějaký muž rod poradí. Řetězy vám nebudou moc platné, když vám při jejich pětihodinovém nasazování dojde benzín a zmrzne zbytek osazenstva auta!
  • Kdy nasadit řetězy? Když vozovku pokrývá souvislá vrstva sněhu. Nemělo by se jezdit víc než 40 km/h. Na od sněhu a ledu vyčištěné vozovce řetězy okamžitě sundejte, nejezděte víc jak několik kilometrů.
  • Po použití řetězy opláchněte proudem vody a nechte uschnout! Abyste příští roky nevybalily místo řetězů hromady rzi!