Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jižní Tyrolsko – tak trochu jiná Itálie

Jižní Tyrolsko – tak trochu jiná Itálie
Jižní Tyrolsko – tak trochu jiná Itálie
Zdroj: www.suedtirol.info

Knedlíky na sto způsobů, těstoviny, ale i michelinské restaurace a vynikající víno – to je Jižní Tyrolsko/Südtirol, region ležící na severu Itálie, kde jsou doma Dolomity a slunce svítí 300 dnů v roce.

Čtěte také nový on-linový magazín Dolomity www.suedtirol.info/magazindolomity

Jižní Tyrolsko na severu Itálie drží jeden z italských primátů. V regionu, který má půl milionu obyvatel, se nachází 19 restaurací oceněných 22 hvězdičkami Michelin. To svědčí o tom, že zdejší kuchyně je zajímavá a vařit tu umějí. „Dáte si tu knedlíky i výborné těstoviny, každý si tu najde své a místní jídlo prožívají. Vaří se zde z lokálních produktů a potravin z minimální vzdálenosti. A když pak do pánve přidají divoce rostoucí bylinky nasbírané na louce za restaurací, jídlo chutná báječně,“ vypráví Filip Sajler, kuchař z pořadu Kluci v akci, který Jižní Tyrolsko několikrát navštívil a velmi si ho oblíbil.

Jižní Tyrolsko, to jsou Čechům dobře známá lyžařská střediska jako Kronplatz, Plose, Val Gardena, Alta Badia či Seiser Alm/Alpe di Siusi. Uspokojí náročného lyžaře, gurmeta i rodinu s dětmi.

To hlavně proto, že se jedná o oblast plnou kontrastů. Jižní Tyrolsko je napůl Itálie a napůl Rakousko, jehož součástí tato provincie ještě před sto lety byla. I dnes 70 procent obyvatel hovoří německy, mluví se tu také italsky a ve dvou údolích zůstává živá ladinština, jazyk etnické minority Ladinů.

To se odráží i v gastronomii. „Jihotyrolská kuchyně je výjimečná kombinací tradice z období monarchie a vlivu moderní středomořské kuchyně z jihu,“ vysvětluje Norbert Niederkofler, šéfkuchař restaurace St. Hubertus v hotelu Rosa Alpina v St. Kassianu/San Cassianu in Badia, která získala dvě michelinské hvězdy.

Základem zdejší kuchyně je místní špek. Tomu českému se vůbec nepodobá. Tohle je libová šunka, která se připravuje podle starého pravidla „trocha soli, trocha kouře a spousta čerstvého vzduchu“. Maso se nakládá, udí na dřevě s nízkým obsahem smůly při maximální teplotě 20 °C a zraje na čerstvém horském vzduchu alespoň 22 týdnů. Tím získá jemnou a zároveň kořeněnou chuť. Přidává se do jídel nebo ho nakrájejí na talířek “jen tak pro chuť.” Třeba s další jihotyrolskou pochoutkou – sýrem Stelvio.

Jihotyrolané jsou také pyšní na svá jablka. Pěstují je až do nadmořské výšky 1 000 metrů nad mořem a vyvážejí po celé Evropě. Každé desáté pochází právě z jižního Tyrolska.

Knedlíky, knedlíky a zase knedlíky

Typickým jihotyrolským jídlem jsou knedlíky. Tady se často nepodávají jako příloha, ale jako hlavní jídlo. Jsou kulaté, měří v průměru 6 až 7 centimetrů a připravují se se sýrem, špekem, medvědím česnekem, červenou řepou, se zeleným listovým špenátem. Setkat se můžete i s knedlíkem pohankovým, s hlívou ústřičnou… A pak je tu spousta sladkých variant: meruňková, nugátová, třešňová...

Zkuste si ho doma připravit i vy. Podle receptu Paula Grünera, majitele horské chaty Schöne Aussicht, ležící v lyžařském středisku Schnalstal/ValSenales. Tady prý připravují nejlepší knedlíky v celém Jižním Tyrolsku.

Recept: Špekové knedlíky s hlávkovým salátem

Suroviny:
80 g špeku Jižní Tyrolsko/Südtirol nakrájeného na malé kostičky, ½ cibule, 150 g rohlíků na kostičky, 20 g másla, 40 g hladké mouky, 10 ml mléka, 2 vejce, 1 polévková lžíce pokrájené pažitky

Na salát:
1 hlávkový salát, 1 červená cibule, 4 polévkové lžíce olivového oleje, 2 polévkové lžíce vinného octa, 1 polévková lžíce pažitky, sůl, pepř

Postup:
Na másle osmahněte cibuli dozlatova, přidejte rohlíky, mouku a špek. Až všechno vychladne, vmíchejte mléko s rozšlehanými vejci, pažitku, sůl a pepř. Těsto nechte 15 minut stát. Potom vytvořte 8 kulatých knedlíků, které vařte v osolené vodě 15 minut.

Salát:
Umyjte salátové listy a nakrájejte cibuli. Vše smíchejte a přelijte nálevem z octu, soli, oleje a pažitky. Podávejte na talíři s knedlíky.
Ke špekovým knedlíkům se výborně hodí regionální červené víno Vernatsch.

Více informací najdete na:

www.suedtirol.info

www.facebook.com/jiznityrolsko

Tady najdete zajímavé tipy na ubytování:
www.suedtirol.info/prazdniny

Zajímavé recepty najdete zde:
http://www.suedtirol.info/cs/Prakticke-informace/Jihotyrolska-kuchyne-a-recepty.html

http://www.garantiertsuedtirol.eu/cz/home.html

Čtěte také nový on-line magazín Dolomity www.suedtirol.info/magazindolomity

Článek vznikl ve spolupráci s provincií Jižní Tyrolsko.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky