Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jitka: Nevěří baleným potravinám. Vydělávám jen na jídlo a čas trávím u plotny

Zdroj: shutterstock
Prohlédněte si všechny fotografie (10)

Jídlo se řeší čím dál víc. Záleží na tom, co jíme, jaký vliv má na naše tělo, umí-li nahradit tabletky a potravinové doplňky. Stejně jako v jiných aspektech života, i na ve stravování se vyplatí střídmost a rovnováha.

Extrémy by neměly mít v životě místo. Chování za hranou se může projevit ve vztahu, v posteli, v práci i na talíři. Jak poznáte, co už je moc, najdete v galerii!

Na doraz!

Divím se, že jsem si našla čas a energii na to, abych sepsala svoje trápení. Každý den chodím do postele unavená jako zpráskaný pes, upachtěná a s promaštěným tričkem. Už několikrát jsem před Michalem nadhodila, že by se mohl alespoň částečně zbavit svého patologického strachu z kupovaných potravin a ulevit rozpočtu i mně, ale bez úspěchu. O změně nechce ani slyšet. Usíná se spokojeným výrazem, že jede podle svého nejlepšího přesvědčení a nevidí, co za dřinu a dril za tím stojí.

Rakovina jako příčina

Všechno začalo před dvěma lety, kdy se na prohlídce u lékaře složil jako domeček z karet. Rakovinové bujení se naštěstí odhalilo v začátku, a tak byla léčba otázkou pár měsíců. I tak dostal imunitní systém zabrat. V té době se Michal naplno ponořil do studia přírodních sil, bylinek a magické moci jídla. Bylo fajn, že se nedopoval barevnými tabletkami a nebojoval s vedlejšími účinky, nepropadal depresím a snažil se najít si ke zdraví vlastní cestu, ale jeho snaha ho přivedla na scestí a na pokraj extrémů, které jeho blízké okolí přestává zvládat.

Bez hranic

Jeho posedlost zažila několik úrovní. Jako první vyřadil pečivo a cukr, pak přišly na řadu mléčné výrobky a omezení luštěnin. Výběr olejů a tuků podléhal podrobné analýze, stejně tak zdravá sladidla. V momentě, kdy jsem směla kupovat jen biopotraviny, začala mě zmáhat finanční náročnost životního stylu a pokusila jsem se poprvé výstražně pohrozit. Marně. Ukamenoval mě argumenty. Neprotestovala jsem. Měl pravdu. Vše, co o jídle, správném stravování a vlivu každého sousta na tělo i mysl říkal a věděl, bylo nezpochybnitelné.

Změna k lepšímu?

Přestali jsme objíždět festivaly, relaxovat v útulných penzionech a chodit do restaurací. Na celodenní výlety do přírody a návštěvy k příbuzným jsme si vozili pečlivě navážené krabičky s jídlem. Na švédské stoly, obložené mísy a ledničky plné "české klasiky" jsem koukala jako hladový pes. Jsme ve stádiu, kdy každý den po práci strávím tři až čtyři hodiny u plotny a sušičky a prolézám specializované internetové obchody, které se zaměřují na zdravou výživu, semínka, klíčky a prémiové potraviny z dovozu. Pravidelně terorizuji zákaznickou podporu a mámím z nich skutečné složení. Vyrábím mandlové mléko, zeleninové kvasy, suším od hovězího masa po plátky z papáji, jsem královnou masových vývarů.

V rovnováze

Nabízí se otázka, proč setrvávám ve vztahu, na kterém nenechám při vyprávění nit suchou. Důvod je prostý. Věřím tomu, co říká. Vidím, že má pravdu a vliv na tělo je nepopiratelný. Michala miluji z celého srdce, i způsob, jakým se staví k životu. Proč ale nevidí, že jsem unavená, že jsme přišli o přátelství, o rozhled, o zábavu a životní švih? Radši se občas zakousnu do broskve, co nemá "štempl" bio, než abych žila jen starostí, co si nesu na talíři a ve třiceti nadobro zanevřela na životní svobodu.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky