Je společné bydlení výhrou, nebo je lepší bydlet odděleně?

Je společné bydlení výhrou, nebo je lepší bydlet odděleně?

Až nastane ten správný moment a vy se budete chtít s partnerem sestěhovat, dejte si pozor na několik podstaných bodů. Společné bydlení není vždy růžová idylka.

Hned pro začátek vás možná napadne otázka, kdy vlastně je nejlepší doba k sestěhování. Na to neexistuje úplně jednoznačná odpověď. Už dávno totiž není pravidlem, že spolu partneři začínají bydlet až po svatbě. Důležité je, aby to bylo promyšlené rozhodnutí a souhlasili s ním oba partneři. Spolubydlení pak často ukáže hloubku citů a sílu vztahu. Jde totiž o vzájemnou toleranci, respekt a snášenlivost. Některé vztahy to zvládnou, jiné to úplně rozloží. Co se tedy vyplatí dělat, abyste se nového roku dočkali ještě v páru.

Kafe.cz zjistilo:

  • Ačkoli by se zdálo, že je to spíše naopak, podle odborníků je společné bydlení velmi náročné a rozvod mnohem více hrozí těm párům, které spolu před svatbou již dlouho dobu bydleli. A to prý až o 50 %. Více než polovina párů, které spolu žijí na hromádce, se zase rozejdou dříve, než se vůbec stihnou vzít.

Proč ano?

I když výzkumy a statistiky nejsou společnému bydlení před svatbou příliš nakloněni, psychologové i tak tvrdí, že má výhody v tom, že si partneři mohou vyzkoušet, jak se dokážou snést v „reálném a každodenním životě“. Najednou se vytrácí romantika a přichází praktické problémy. Díky spolusoužití můžete snadno zjistit, jestli vám vyhovuje, jak partner řeší ty obyčejné starosti, jako třeba složenky. Díky tomu se můžete přesvědčit, jak to nejspíš bude vypadat v manželství a třeba se dopředu vypořádat se stereotypem.

Dejte si pozor!

Bydlení na zkoušku, život na hromádce, společné soužití není jednoduché a rozhodně to nepůjde bez oboustranných ústupků. Jde o opravdu velký krok, některými páry označován jako důležitější než vstup do manželství. V našich myslích totiž posouvá obyčejné „chození“ na opravdový partnerský vztah na vážno. Už nejde být neustále dokonalý, každý den nasazovat masku…jednoduše se najednou musíme zbavit růžových brýlí.

Co by vás tedy mohlo na začátku překvapit a jak se s tím co nejrychleji vyrovnat?

  • peníze: hned na začátku si ujasněte, jak to bude s penězi, a to nejenom s placením nájmu, hypotéky, záloh za služby nebo také s nakupováním potravin, důležité je také zjistit, jaký má vlastně partner postoj k financím a jak je společně budete spravovat.
  • zvyky a rituály: čím starší jsme, tím více máme určité zvyky (a to i ty špatné) zakořeněné a velmi těžko se jich zbavujeme…vy můžete být ranní ptáče, kdežto váš partner noční sova, může být zvyklý doma pracovat, ale také to může vypadat tak, že všechno za sebe nechal udělat maminku a je zvyklý jen ležet na gauči, nechává pytlíky od čaje nebo posmrkané kapesníky, kam se podíváte, zubní pastu mačká uprostřed…hned na začátku si to uvědomujte, i když vám to možná až tak nevadí. Po x letech manželství vás to může začít štvát, a proto je lepší vyjasnit si takové situace hned na začátku soužití.
  • osobní hygiena: vyhovuje vám, že se partner myje obden a večer si „zapomene“ vyčistit zuby?
  • sex: ke společnému životu prostě patří, a to mnohem více, než když si dáváte romantické schůzky v parku a občas máte možnost zaběhnout si k někomu domů. V takovém případě máte totiž většinou „vždycky“ chuť, a když ne, tak se to dá snadno zamaskovat. V každodenním životě pak může nastat problém v synchronizaci chutí, výkonnosti, aktivity a podobně. A ať si říká, kdo chce, co chce – sex je jedním ze základních stavebních kamenů fungujícího vztahu.
  • budoucnost: rozhodně si co nejdříve ujasněte, jak to se vztahem do budoucnosti vidíte, co chcete od života a postupně mluvte také o dětech a další rodinné situaci. Vyvarujete se tak zbytečného zklamání, když by partner od života nechtěl to samé.
  • hádky: ty se společnému životu nevyhnou, ani když se budete hodně snažit. Ať už půjde o to, na co se budete dívat v televizi, nebo jakou sedačku zvolíte do obýváku. Buďte na ně proto připravená.
  • povinnosti: hned na začátku si rozhodně rozdělte základní povinnosti a frekvenci jejich vykonávaní.

Jak to tedy zvládnout?

Naučte se dělat kompromisy a buďte připravená na to v některých věcech ustoupit, ponechte si vlastní prostor a určité tajemství. Čas od času se věnujte jen sami sobě. Hned na začátku si stanovte pravidla, a to i co se týká jak důležitých věcí, tak maličkostí, jako je otevřená zubní pasta na umyvadle. Nerozmazlujte partnera jenom proto, že chcete být teď dokonalá. Jen ho nechte, ať něco dělá také sám. Zkuste sladit své zvyky a snažte se najít společné zájmy.  

Příběh o lásce, zdraví a penězích

I největší optimisté mohou mít v životě smůlu. O tom svědčí příběh 30leté Zuzky, maminky dvou dětí, která musí po manželově úrazu čelit nepříjemné…

čtenářů si právě čte tento článek