Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Je prvňačka a už má prsa!

Zdroj: Profimedia.cz

Děti dospívají čím dál rychleji. Ale v první třídě podprsenku...

Změny zvenčí i uvnitř

Patologicky předčasné dospívání je v daleko větší míře záležitostí dívek. V případě, že u své dcery pozorujete rozvoj pohlavních znaků již před osmým rokem věku (u chlapců před devátým rokem), zbystřete pozornost!
Na začínající hormonální revoluci vás viditelně upozorní zvětšování prsních žláz, rašící pubické ochlupení a třeba několik typicky pubertálních pupínků. V těle vaší malé slečny se ale děje i mnoho dalších změn.

Co pod trikem neuvidíte….

Odborné publikace uvádějí, že těmto děvčátkům se pod vlivem hormonálních změn začne ztlušťovat poševní sliznice, měnit struktura panenské blány, zvětšovat a specificky formovat děloha. Jednoduše vše se připravuje na spuštění první menstruace. Samozřejmě také velmi předčasné.

Zdroj: Profimedia.cz

Jaké jsou příčiny?

Čím je to způsobeno? Tím si lámou hlavy nejen rodiče, ale i odborníci. V mnoha případech je totiž příčina, proč se předčasně v mozku aktivují mechanismy, jež spouštějí pohlavní vývoj, naprosto neznámá. U velmi malé skupiny takto postižených slečen stojí za problémem nádor na vaječníku, který produkuje velké množství hormonu estrogenu. V poslední době se dokonce objevil názor, že v některých případech je viníkem dlouhodobý stres. Děti, jimž rodina neposkytuje odpovídající oporu a zázemí, jsou údajně daleko náchylnější k uvedeným překotným změnám.

Těžký život malých slečen

Asi si umíte představit, jak těžký život taková »malá žena« má. Počínaje výsměchem spolužáků, přes nevhodné poznámky neomalených dospělých, až po možné sexuální zneužívání. Pravděpodobně ani není nutné zdůrazňovat, jak obrovskou psychickou zátěž takové životní zkušenosti přinášejí. A nejen to, estrogeny mají vliv i na růst kostí. Dívenka roste jako z vody, což má za následek předčasné uzavírání tzv. růstových štěrbin. Pokud nezasáhne kvalifikovaný lékař, proces časem přestane a dítko přestane růst již definitivně. Růstové období pak bývá daleko kratší a logickým výsledkem je nízká tělesná výška v dospělosti.

Máte podobné lapálie s dcerou? Co byste poradila ostatním maminkám? 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky